Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Písklata učím ráda,“ říká Pavlína Opasková

Kutná Hora – V prostorách auly Církevního gymnázia 
v Kutné Hoře se uskutečnil již tradiční vánoční koncert Písklat Pavlíny Opaskové. Při jeho příležitosti jsem si povídala s touto kutnohorskou muzikantkou a vychovatelkou v jedné osobě, která učí děti již od 4 let na různé nástroje, například flétnu zobcovou i altovou, klavír či kytaru, ale také zpěv.Před koncertem byla lehce nervózní, ale tak to má prý úplně pokaždé. Ve vánoční atmosféře prozradila, jak dlouho se učení dětí věnuje a co ji na něm stále baví. Protože sama má tři dcery a bydlí v panelákovém bytě, povídala 
i o tom, co na její hudební koníček říkají její rodinní příslušníci, a jestli se také do hry na nejrůznější nástroje zapojují.

18.12.2014
SDÍLEJ:

Koncert Písklat v aule Církevního gymnázia.Foto: Deník/Hana Kratochvílová

Jak dlouho se vlastně Písklatům věnujete?

Pětadvacet let. V podstatě od té doby, co jsem se z Českého Krumlova přistěhovala do Kutné Hory a hned po mateřské jsem začala. Dvacet pět let učím soukromě jako hobby, nejdřív jsem to měla jako kroužek pod domem dětí a pak jsem odešla, udělala si živnostenský list a začala učit děti doma.

Kolik nástrojů vyučujte?

Tak všechny druhy fléten, kytaru a klavír. Jeden čas jsem vyučovala děti od dvou let i zpívání, ale to jsem pak tak nějak opustila, i když musím říct, že děti to velmi bavilo a řada z nich potom postupně přešla na hru na nějaký názor. Ale my si hodně zpíváme i během těch hodin.

Baví vás ještě po tolika letech děti učit?

Tak samozřejmě, že baví, to by snad ani jinak dělat nešlo. Říkám, já to má vlastně jako koníčka. Když pak vidíte pokrok u těch dětí, třeba za období půl roku, když přijdou v září a neumí nic a na besídce pak zahrají bez chyby dvě písničky, to je prostě úžasné, to mně nabíjí. A jsem strašně ráda, že se pořád najdou rodiče, kteří i přes omezené časové možnosti své děti vedou k hudbě, že i doma si najdou čas a s dětmi trénují.

A jak se děti o vašich hodinách vůbec dozvídají? Nemáte ani žádné webové stránky.

Říkají si to mezi sebou, nebo spíše rodiče. Často ke mně chodí sourozenecké dvojice a také spolužáci ze školky či školy.

Prý se děti navzájem neznají a setkávají se až tady na besídce?

To je pravda, během roku většinou trénují po dvojicích a potkají se maximálně v rámci jednoho odpoledne u mě. Takto všechny pohromadě se potkávají až dvakrát ročně na besídce před Vánoci a letními prázdninami, takže před koncertem mám vždycky nervy, aby to všechno klaplo.

Kolik dětí se u vás vystřídá během jednoho dne?

Jak kdy. Obvykle šest až sedm. Ale třeba čtvrtek, ten je dost nabitý, to jich chodí devět.

A co na to vaši rodinní příslušníci? Přece jen bydlíte v panelákovém bytě a máte tři dcery?

Tak myslím, že si zvykli a dcery všechny jsou v muzice aktivní a hrají na vícero nástrojů. Nejmladší Tereza, ta je hudbou vyloženě odchovaná a poznamenaná asi nejvíc. Hraje na klarinet, na housle a na všechny druhy flétny. Nedávno jsme si dělaly legraci, že má klarinet v ceně auta.

A co manžel, ten také hraje?

Manžel ne, ten kupuje nástroje.

A plánujete pokračovat dál?

Určitě, je to koníček, něco, co mě nesmírně baví. Dokud budou mít zájem děti, tak si říkám, že to má smysl. Já jsem před těmi mnoha lety vypadla ze školství a tohle mě pořád udržuje v kontaktu s dětmi. Jsem původním povoláním vychovatelka a působila jsem na základní škole Kamenná stezka. Tehdy tam nebyly podmínky pro můj způsob výchovy, možná jsem byla moc pokroková, a taky chtěla prosadit to své vidění věci. Ale tehdy na to zkrátka ještě nebyla ta správná doba.

Autor: Hana Kratochvílová

18.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Krajský úřad Středočeského kraje v Praze.

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Odstartoval první ročník festivalu Start Fest

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Žádný začátek není snadný a v umění toto tvrzení platí dvojnásob, právě z toho důvodu vznikl festival Start Fest. Ten si, jak už je z názvu patrné, klade za cíl pomoci mladým umělcům odstartovat jejich kariéru. V Kutné Hoře se festival Start Fest konal poprvé v pátek 14. října v kutnohorském Planet Music clubu. Publiku se představilo několik kapel a svou tvorbu na společné výstavě odprezentovali také mladí fotografové.

Děti z mateřských škol se setkaly v Březové u Kutné Hory

Březová /FOTOGALERIE/ - Společné setkání dětí, rodičů i organizátorů projektu Putovní olympiády mateřských škol se uskutečnilo v sobotu 14. října v krásném prostředí zábavného parku Heroland, v Březové u Kutné Hory při příležitosti ukončení pátého ročníku projektu spolupráce, který realizuje MAS Lípa pro venkov společně s partnerskou MAS Zálabí.

Kutnohorští policisté hledají muže z kamerového záznamu

Kutná Hora - Kutnohorští policisté pátrají po totožnosti muže z kamerového záznamu v Kutné Hoře. "Osoba na fotografii z kamerového záznamu může poskytnout informace k případu podvodného jednání, ke kterému došlo v uplynulých dnech v Kutné Hoře. Svým svědectvím může přispět k dopadení pachatele, či objasnění tohoto případu," uvedla policejní mluvčí Vendulka Marečková.

Děti navštívily policejní oddělení v Uhlířských Janovicích

Uhlířské Janovice /FOTOGALERIE/ - Děti ze Základní školy Uhlířské Janovice navštívili v říjnu letošního roku v dopoledních hodinách místní Obvodní oddělení Policie ČR.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení