Provozovatelé kempů v Posázaví se shodují na tom, že koronavirus start sezóny o něco posunul, kempy tak nyní nejsou nijak přeplněné. Někteří dokonce podotýkají, že vloni touto dobou bylo ve stanech a chatkách více lidí. Zda se ale lidé stále obávají šíření koronaviru, nebo je od stanování odrazuje počasí, případně čekají, zda nenastanou ještě příznivější podmínky pro výjezd do zahraničí, zůstává stále nezodpovězenou otázkou.

Jako jeden z mála oslovených provozovatelů kempů z oblasti, která je oblíbena hlavně mezi vodáky, eviduje lehký nárůst Jaroslav Javůrek, správce kempu Masarykova tábora v Soběšíně. „Je to ale jenom o víkendech. Zatím není na stanování moc počasí,“ uvedl.

Kdo ale přichází nyní více, jsou vodáci. Lidé se letos častěji vydávají na výlety na vodu a má to svůj důvod – oproti loňskému roku voda je.

Jako standardní hodnotí dosavadní dění v kempech Karel Kroupa, majitel tábořiště U Karla. „Pokud mám mluvit za sebe, tak se kempu daří dobře. Je to ale jako vloni a předloni, nevidím v situaci nic neojedinělého,“ sdělil.

Změnil se ale prý přístup příchozích. Podle jeho slov se lidé dost často ptají, zda je vůbec otevřeno. Také se častěji zajímají o možnost vyjet si na vodu. „Vodáctví je v Posázaví populární dlouhá léta. Letos nám ale i přeje počasí. Vloni tu nebyla pomalu žádná tráva a voda skoro netekla. Teď prší a frčí to, vodáci jsou,“ připomněl.

Ne všude ale hodnotí začátek opožděné sezony kladně, někteří dokonce vzpomínají na minulé roky. Třeba podle recepčního v kempu Sázavský ostrov Jana Řeháka byla vloni byla návštěvnost lepší, avšak sezóna podle něj teprve začíná. „Květen byl zabitý úplně, teď je to lepší. Ale sezóna se rozjíždí pomaleji. Očekáváme, že to vypukne, jak začnou prázdniny,“ podotkl.

Rapidní nárůst návštěvnosti zatím neevidují ani v kempu Horka. Jak řekla Martina Vyšatová, vedoucí kanceláře, sezóna se sice rozjela, ale spíše o víkendech. „Přes týden na vodu moc lidí nejezdí. Objednávek máme oproti loňsku o něco méně,“ konstatovala vedoucí.

Podle ní daná situace může být způsobená platnými opatřeními, stejně jako tím, že se někteří lidé ještě asi obávají koronaviru.

Kolik vás bude stát ubytování?
Například v Masarykově táboře v Soběšíně zaplatíte za stan stovku na hlavu na den. Chatky stojí zhruba dvě stovky na člověka – záleží, jak velkou variantu chatky si vyberete. V tábořišti U Karla zaplatíte 50 korun na osobu a 70 korun za stan na den. Lůžko v chatce stojí 250 korun na osobu, když chcete půjčit lůžkoviny, dáte dalších 80 korun navíc. Na Sázavském ostrově dáte za stan 60 korun a 80 dalších na osobu. V chatkách zaplatíte zhruba 400 korun za osobu na den.