Komise pro nakládání s odpady byla dle slov místostarosty Daniela Mikše jmenována v den, kdy se konalo řádné zastupitelstvo, tedy 23. dubna, Radou města. „Jejím předsedou byl ustanoven zastupitel Filip Jerie, dalšími členy byli jmenováni David Novák, David Tichý a Lukáš Klinkáček,“ vyjmenoval místostarosta.

Starosta Jaromír Strnad jej doplnil tím, že počet členů není konečný a je možné další členy navrhnout. Na to zareagoval zastupitel Vlastislav Málek. „Myslím, že zástupce každé strany a klubu by měl být členem této komise. Vede mě k tomu to, že zastupitelé by do problematiky měli mít větší vhled, protože zastupitelé mají odpovědnost vůči veřejnosti,“ navrhl.

Ač se zpočátku zdálo, že komise bude moci začít počínaje 23. dubnem fungovat, čáru přes rozpočet v tom udělal právě jmenovaný předseda Filip Jerie. „Moje původní představa komise byla jiná, než to, co se z toho vyvinulo. Nemyslel jsem si, že to bude politikum,“ čímž odůvodnil to, proč předsednictví odmítá. „Pokud nebudeme mít dostatečný prostor pro odborníky, nikdy z toho nevzejde žádný exaktní závěr,“ vysvětloval.

Změnila během dvou týdnů situace? Zatím ne. „Pan Jerie si své rozhodnutí nerozmyslel, nikdo další ze jmenovaných zatím oficiálně neodstoupil,“ sdělil starosta. „O novém předsedovi komise budeme jednat na městské radě, která se koná dnes. Pokud nedojdeme k závěru, zkusíme to znovu za čtrnáct dní. Máme několik návrhů, ale nerad bych předjímal,“ doplnil.

Další bod, který se zatím nepodařilo naplnit, jsou dny otevřených dveří, které se mají na skládce konat dvakrát ročně, a sice v červnu a v říjnu každého roku. Příští měsíc se ale dveře skládky veřejnosti neotevřou.

„Společnost AVE CZ se na základě událostí posledních dní rozhodla, že nechce být nijak spojována s předvolebním děním a z těchto důvodů bude den otevřených dveří v měsíci říjnu 2018 a následně v březnu 2019, a to zcela v souladu s Usnesením zastupitelstva ze dne 6. dubna,“ sdělila tisková mluvčí společnosti AVE CZ Pavla Ivácková. Také dodala, že na skládce je momentálně velmi silný provoz, a proto z provozních, ale především z bezpečnostních důvodů není jakákoli větší návštěva možná. „Chceme vyjít městu maximálně vstříc, proto jsme zvolili jako termín klidnější období v říjnu 2018,“ dodala.

Jak budou dny otevřených dveří koncipovány Ivácková zatím neprozradila. „Na konceptu ještě pracujeme a zveřejníme ho před prvním dnem otevřených dveří.“