Přesto je Landa optimistický. Naději vidí především v tom, že poslední dny nad republikou bylo dost zataženo a všude pršelo. Sám mykolog se byl projít a zjistil, že houby již nyní na déšť zareagovaly. „Viděl jsem na vlastní oči, že díky tomu, jak se po dešti zazelenaly trávníky, začaly některé druhy hub růst. Byly to pečárky a prašivky. To je ale začátek," řekl. Jde podle něj o druhy hub, které reagují bezprostředně na déšť. Na lesní a oblíbené druhy hub je ale brzo. Hřiby, lišky, holubinky a další druhy mají podle osloveného mykologa ještě čas. Důvodem je i to, že tyto houby potřebují delší čas na regeneraci a vyprodukování plodnic. Vyrůstají z kořínků stromů a na déšť tak rychle nezareagují. „Houby růst budou, chce to ale dát jim čas," zdůraznil Jaroslav Landa.

Houbaři doufají v lepší podzim

Jak situaci kolem hub vidí sami houbaři? Pavel Prášek vyrazil do lesa již v minulém týdnu. Bohužel se ale vrátil s prázdnou. „Myslel jsem si, že po deštích houby růst budou. Ale to sucho, které bylo, bylo strašně velké. V lesích je sucho pořád i po tom dešti. Snad se začne maličko ochlazovat a bude ještě pršet, jinak si myslím, že asi houby růst nebudou," řekl.

Na procházky do lesa šel v minulém týdnu také pejskař a houbař v jedné osobě Matouš Kopečný. „Musím říct, že mě to překvapuje, protože v minulém týdnu jsem šel do lesa se psem a sem tam jsem nějakou houbu viděl. Byly to ale prašivky," připustil. „Myslím, že jsem měl i docela štěstí, že jsem vůbec na něco narazil. Jinak je takové sucho všude, že prostě ani růst nemohou," řekl a dodal, že doufá, že houby budou. „Miluji houbový guláš a houbové řízky a podzim si bez toho ani nedovedu představit. Ještě, že máme houby zmražené z loňského roku," poznamenal.

Jedním z houbařů, který je poctivý a chodí do lesa i při suchu, je i Jaroslav Mráček. Ten jezdí rád do lesů kolem hranic Kutnohorska s krajem Vysočina. „V lesích, kam chodím, mám svá místa. Několikrát během léta jsem se tam šel projít, už jen kvůli tomu, abych viděl, jak to tam vypadá," řekl. „Všechna ta místa byla strašná. Sucho, půda se drolila, nikde ani kapička vody," popsal. Dokonce se přiznal, že ho napadlo místo chodit zalévat. „Nevím jestli by to pomohlo, ale byl jsem zoufalý," přiznal s nadsázkou. Stejně jako Jaroslav Landa, i on ale věří v nárazové deště. „Myslím, že ta pravá sezona začne až tak v půlce září," podotkl.

I Martin Jelínek rád zajde na houby. Svá místa ale nemá a štěstí v létě tak ani nepokoušel. Dokonce ani nemá víru v podzimní sezonu houbařů. „Houby chodím sbírat na podzim často. Ale myslím, že letos nebude co. Bylo to strašné sucho a podzim asi nebude moc úrodný," uvedl. „Chtěl jsem si už připravovat na sušené houby sklenice. Nakonec jsem si to rozmyslel a radši jsem zavařil okurky," dodal.