Rath: Převod na kraj je jediným řešením


„Kutnohorská nemocnice není v dobrém stavu,“ vyjádřil Rath své přesvědčení, které pro Kutnohorský deník dále upřesnil: „Vyskytují se zde obrovské personální potíže. Nemocnice v Kutné Hoře v posledních měsících redukuje péči. Byla uzavřena porodnice, gynekologie, mají problémy i se zajištěním chirurgické lůžkové péče,“ uvedl. Poté představil pro mnohé překvapivý návrh řešení.

„Jako jedinou možnost vidím bezúplatné převzetí nemocnice pod Středočeský kraj, které nabídneme městu. Kutnohorská nemocnice by se tak stala součástí sítě krajských nemocnic. V jejím rámci bych si uměl představit i lepší možnosti personální výpomoci, kterou by kutnohorské nemocnici mohla nabídnout například kolínská,“ řekl. „V opačném případě mám o osud zdejší nemocnice velké obavy,“ dodal.

Celý plán je však zahalen mlhou nejasností a detailnější informace o svém záměru David Rath buď nehodlá zveřejnit, nebo prostě dosud nezná. Oficiálně o něm totiž dosud nebyla zpravena ani kutnohorská radnice a představitelům města nezbývá než spekulovat.

To jediné, o co může první muž kraje město požádat, je totiž převzetí nemovitostí. Ty má však pronajaty společnost Nemocnice Kutná Hora, kterou vlastní od roku 2007 soukromá firma Medistyl – Pharma.

Starosta Kutné Hory Ivo Šalátek se nápadu Davida Ratha mírně podivuje. Ačkoliv je podle jeho slov převedení či prodej nemovitostí na jiného vlastníka pouze na rozhodnutí zastupitelů, kraj by jen stěží mohl do nemocnice jakkoliv zasahovat bez dohody se společností Medistyl – Pharma. „Město uzavřelo smlouvy na devět let. Kdyby se je rozhodlo vypovědět, mělo by to dalekosáhlé dopady. Tudy cesta nevede,“ sdělil Šalátek.

Ředitel: Takový převod je nesmysl

Velice skeptický je k Rathovu vyjádření i ředitel nemocnice Jaroslav Řehák. „Existují dva zcela suverénní subjekty, a to Městský úřad v Kutné Hoře a Nemocnice Kutná Hora s. r. o. Žádný bezúplatný převod tak na základě jakési dohody mezi krajem a městem nepřichází v úvahu. Pan hejtman tak svého cíle nemůže dosáhnout,“ uvedl Řehák. Rathovu kritiku fungování nemocnice pak označil přímo za lež.

Načasování prohlášení sociálně demokratického vedení kraje směrem k místní nemocnici však zřejmě není náhodné. V poslední době se totiž starosta Kutné Hory Ivo šalátek již několikrát nechal slyšet, že s ohledem na dosavadní hospodaření zdravotnického zařízení by město mělo začít uvažovat o prodeji nemovitostí soukromému provozovateli.

Nemocnice totiž současné restrukturalizační kroky podle ohlasů lidí pracujících ve zdravotnictví nutně potřebovala.

Rozjitřenou situací kolem místního špitálu jsou však někteří obyvatelé Kutné Hory evidentně unavení a rozzlobení. A zmatky, které David Rath svým návrhem zatím vyvolává, podle mnohých pouze přilévá olej do ohně. „Bylo by dobré, aby se situace kolem nemocnice uklidnila a lékaři měli konečně pokoj na práci. Odcházející doktoři sice lidem chybí, vždyť ale i ti noví jsou velmi kvalitní,“ obrátila se na redakci Kutnohorského deníku známá cvičitelka Karla Fialová.

Odkaz na právnický rozbor o zrušení regulačních poplatcích naleznete ZDE.

Martin Vaněk, Ondřej Dvořák