„Cena naprosté většiny jízdních dokladů se měnit nebude. Týká se to obyčejného, zákaznického i žákovského jízdného. Tento rok dojde ke změnám pouze u nabídek ČD Net a eLiška,“ vysvětlil tiskový mluvčí Českých drah Petr Pošta.

S novým jízdním řádem dojde, vzhledem k požadavkům Středočeského kraje a kraje Vysočina, k výraznější změně spojů jedoucích z Kolína přes Kutnou Horu a Čáslav do Havlíčkova Brodu. „Na této trase dojde u vybraných vlaků v určité dny k omezení, případně ke zkrácení. Přičemž nově budou vybrané vlaky zejména o víkendech,“ vysvětlil tiskový mluvčí Českých drah Petr Pošta. „Změny byly provedeny po dohodě se Středočeským krajem a krajem Vysočina a vycházejí z reálných finančních možností objednatelů,“ dodal.

Změny, které České dráhy zrealizovali tento rok, se ale některým obyvatelům Kutné Hory nezdají dostatečné. „Jsem sice rád že dráhy zrealizovali alespoň některé mé návrhy, jak zefektivnit vlakovou dopravu. Myslím si ale, že je stále hodně co zlepšovat,“ poznamenal zastupitel města Kutná Hora Jiří Klečák, který se dlouhodobě zajímá o problematiku jízdních řádů. „Podle mého názoru není potřeba dodržovat po ránu intervalovou dopravu. Měli by udělat jízdní řády tak, aby to vyhovovalo lidem,“ doplnil.

Se zavedením nového jízdního řádu by se měl dále nepatrně zmenšit počet provozovaných spojů. Celkově o dvě procenta. Toto číslo se ale v různých krajích liší. „Ve Středočeském kraji je objednávka na vlakovou dopravu o zhruba jeden a půl procenta vyšší,“ uvedl Petr Pošta. „Uvedené údaje se však mohou ještě nepatrně změnit, neboť stále probíhají jednání s objednateli,“ doplnil Pošta.

Ondřej Oravec