Bílou barvu by pak v příštím roce měly nahradit ilustrace. Co přesně by znázorňovaly se v tuto chvíli ještě přesně neví. Aktuálně vedení města shromažďuje náměty a připravuje návrhy, které by se pak na začátku příštího roku mohly zrealizovat. Vše bude v závěru závislé na rozpočtu obnovy, který se v tuto chvíli rovněž přepočítává, jisté ale je, že ilustrace se budou úzce vázat ke Kutné Hoře. „Chceme tam mít veškeré turistické cíle ve městě a v okolí, tedy památky, přírodní zajímavosti, rozhlednu na Kaňku nebo bobovou dráhu," dodal starosta. Podchod podle něj vymaluje výtvarník Lukáš Kladívko, který už má s podobným projektem zkušenosti. Je autorem výzdoby podchodu na vlakovém nádraží v Poděbradech. Pokud vše půjde hladce, mohly by podle vedení města nové malby vítat návštěvníky od začátku příští turistické sezony.

Podle dostupných informací se však nebude jednat o pouhou pasivní potěchu pro oko. U jednotlivých maleb by měly být uvedeny vzdálenosti z hlavního nádraží k danému cíli a v budoucnu by měly přibýt i QR kódy, které by uživatele internetu v mobilu propojily se stránkami města. Přímo u dané památky by si tak díky QR kódu mohli lidé hned zobrazit podstatné informace o památce, která je zaujala a následně se k ní vydat. „Podchod by pak fungoval jako jakási výkladní skříň města," poznamenal starosta.

Do budoucna má vedení města s podchodem další plány. Ty jsou však závislé na schopnostech umělce a hlavně na penězích. Starosta Starý by si přál, aby v podchodu vznikl například i „3D" obraz, který by znázorňoval starou štolu. „Pokud se to technicky zvládne, na začátku štoly by mohli být nakreslení havíři s kutnohorským erbem. Jsou to ale jen nápady, jak by se dalo zajímavé umělecké dílo ozvláštnit," dodal starosta a zdůraznil, že vše je nyní v začátcích.

close Podchod na hlavním vlakovém nádraží v Kutné Hoře info Zdroj: Deník/Irena Blahníková zoom_in

Podchod na kutnohorském nádraží je častým terčem kritiky veřejnosti již dlouhá léta. Když byl před několika lety vymalován, vznikly zde moderně pojaté malby, jež měly základ ve street artu. Původně zamýšlené obrazy, které napodobovaly sprejerské grafity, ale postupně překryly nápisy, jež spreji „domalovaly" vandalové. Dnes již není na první pohled jisté, co je původní výzdoba a co práce vandalů. Kritika veřejnosti se snáší, jak na zanedbanost podchodu, tak i na původní „moderní" pojetí výzdoby. Mnozí občané Kutné Hory by zde uvítali veselejší obrazy, které turistům více ukáží, kam právě přijeli.