Přemístění sochy husitského vojevůdce od Josefa Václava Myslbeka z roku 1881 do Holandska je samozřejmě úsměvná nadsázka, ale nazvat krásné středočeské město Čáslav „městem tulipánů“ už nadsázka rozhodně není. Tulipány a další cibuloviny totiž najdete ve městě na každém kroku. Nejsou to ale jen výsadby z posledních let. Jsou to letité výsadby, nejvíce viditelná je v lokalitě nazývané místními „Ostrý roh“ na začátku Pražské ulice.

Záhony kvetoucích tulipánů na takzvaném Ostrém rohu v Čáslavi.
Na Ostrém rohu v Čáslavi kvetou stovky tulipánů

Opravdovou botanickou raritou je lokalita tulipánů planých neboli lesních (Tulipa sylvestris L.) na severozápadním okraji Čáslavi, kde se kříží ulice Nazaret s ulicí Emila Picka. Návštěvou tohoto místa za bývalým podnikem Kosmos, na rozhraní Pražského předměstí a území zvaného Hejdof, si ušetřit cestu do Itálie, Sardinie, Sicílie či Asie. Právě tam je domov těchto botanických tulipánů.

Zdroj: Youtube

Je známo zhruba sto padesát druhů tulipánů, z nichž bylo vyšlechtěno téměř šest tisíc odrůd. Pocházejí z jižní Evropy, severní Afriky a Asie. Většina druhů je ovšem ze severního Himálaje. Obliba tulipánů začala již v patnáctém století v Turecku, v zahradách sultánů. V Evropě se první tulipány objevily v císařské botanické zahradě ve Vídni v polovině šestnáctého století. První cibulky dostal správce této zahrady od velvyslance rakouského císaře v Turecku.

Zdroj: Youtube

Tulipány se postupně staly oblíbenými cibulovinami po celé Evropě. Rodové jméno pro tulipán vzniklo vlastně omylem. Když se tulipán dostal do Turecka, zmiňoval se o něm jeden vídeňský úředník a popisoval ho jako turecký klobouk otočený vzhůru nohama - tuliban. Chybou se z tohoto slova stalo tulipan, po přidání čárky tulipán.

Zdroj: Youtube

Pohled na záplavu tulipánů si může vychutnávat ze svého pomníku nejen husitský vojevůdce Jan Žižka, ale každý návštěvník přilehlého parčíku.

Zdroj: Youtube