V neděli 28. listopadu byl rozsvícen vánoční strom na čáslavském Žižkově náměstí. Připomeňme si historii adventních nedělí. První adventní neděle je označována za železnou. Na adventním věnci se zapaluje první svíčka, v tomto případě fialová. Je to takzvaná svíce proroků. Svíčka symbolizuje naději a je památkou na proroky, kteří předpověděli narození Ježíše Krista. Advent znamená latinsky „adventus“, tedy „příchod“ a končí přesně na Štědrý den 24. prosince.

Zdroj: Youtube

Každá adventní neděle během této doby nese jméno. Jako první je neděle železná, následuje bronzová, stříbrná a poslední před vánočními svátky je neděle zlatá. Na druhou adventní neděli zapalujeme druhou fialovou svíčku, takzvanou betlémskou, která reprezentuje lásku a představuje Ježíškovy jesličky. Na třetí adventní neděli zapalujeme růžovou svíci, takzvanou pastýřskou, která vyjadřuje radost z toho, že postní období je téměř u konce. Na čtvrtou adventní neděli zapalujeme poslední fialovou svíčku, takzvanou andělskou, která představuje mír a pokoj.

Zdroj: Youtube

V dnešní době nejsou barvy svíček striktně dodržovány. Zrovna tak je v mnohých rodinách pozapomenuta skutečnost, že na adventním věnci jsou svíčky zapalovány proti směru hodinových ručiček.

První fialová svíčka vyjadřuje naději. V současnosti je to symbol mimořádně důležitý. Na rozdíl od jiných roků zahrnuje přání, aby skončila pandemie, která zachvátila celý svět a změnila naše životy. Držme si palce!

Rozzářená okna čáslavské radnice.
Jedinečná podívaná: čáslavská radnice se opět promění v adventní kalendář