Na zamítnutí návrhu, který byl plně v kompetenci podveckých samosprávců, apelovali i šéfové okolních obcí. „Nejvíce by byly zasaženy Makolusky,“ zdůraznila starostka Zbizub Helena Buriánková. „Nesouhlasíme s tím a do budoucna s tím souhlasit nebudeme,“ tlumočil stanovisko zastupitelů ratajský starosta Luboš Kubát.

„V budoucnu se může objevit jiná společnost. Nikde není psáno, že se o to nemusí pokusit nějaká nadnárodní společnost,“ varoval ředitel SČ Lubomír Tvrdík. SČ vytipovala i další lokalitu na Kutnohorsku a avizovala i případný zájem o těžbu ve východních Čechách.
Občané opouštěli jednání spokojení, avšak s pocitem, že vyhráli jen první bitvu.

Co také zaznělo v diskusi?

Nežijete tu, žijeme tu my. Vytěžíte to a jdete na uran. Je tam uran?
Stopy uranu tam mohou být. Nebude–li uran, zavře se Temelín. Vemte si, že vám tu budou stát vrtule. (Občan: to se rozhodneme radši pro větrné elektrárny).

Kudy budete jezdit, když jsou tu jen dvě silnice a vedou přes obce?
Komunikace by se vybavily na danou zátěž. Není to ale nic extrémního. Není tu komunikace, která by vyhovovala. V územním plánu by se vedla hlavní silnice kolem bývalého JZD mimo obec.

A co hluk, drtiče jsou neuvěřitelně hlučné?
Když se drtí zvětraliny, tak to ani neslyšíte. Jinak drtič má tak zhruba osmdesát decibelů. Na hranici pozemku se dostaneme na normál, tedy padesát decibelů. Okolí nijak nenarušujeme. Ze silnice je větší hluk. Těžba se navíc nechá omezit například na určité roční období. Ve Žlebech tam lidé chodí k pozemku na procházku a těžba nevadí.

Zatím je to nevýhradní ložisko, ale stačí, aby rozhodlo ministerstvo průmyslu, aby se stalo výhradním?Dohlíží na to Báňský úřad.

Vytěžíte to ložisko a kámen prodáte?
Je to určené pro vlastní účely. My nemáme zájem kamenivo dál prodávat. Cenu máme vyšší a tak chráníme tu svou zásobu.