Jak už to tak bývá, za každou dobře spravovanou památkou stojí konkrétní člověk. Na zámku Žleby se před osmi lety „usídlil“ kastelán Tomáš Řehoř, který se svým týmem docílil toho, že se tady dveře netrhnou a na tematické prohlídky se lidé objednávají dlouho dopředu. „Za tu dobu, co ve Žlebech jsem, se nám podařilo provést rekonstrukci střech, fasád, oken a z části také interiérů. Díky tomu jsme mohli zpřístupnit desítky místnosti navíc a např. zprovoznit i zámeckou kuchyni,“ vyjmenoval své kastelánské počiny Tomáš Řehoř.

Dobře ale věděl, že „pouhá“ rekonstrukce zámku návštěvníky na zámek ve velkém nepřitáhne. Začal proto vymýšlet, čím opravený zámek oživit. Dnes tady toho návštěvníci najdou spoustu. „Mezi velmi oblíbené patří tematické prohlídky velikonoční nebo vánoční, které nás aktuálně zanedlouho čekají. Jde v podstatě o zčásti hrané prohlídky, kterým se přizpůsobí trasa tak, aby byla zajímavá a aby návštěvníci viděli z každého prohlídkového okruhu kousek,“ vysvětlil Řehoř a prozradil, že letošní vánoční prohlídky by měla doprovázet i pohádková postava. Vyhlášenou se pak stala zdejší oživená zámecká kuchyně. Kuchtíci a kuchtičky v historických kostýmech se postarají o doprovodný program, lidé ale ochutnají i něco z kuchyně našich předků.

Ve Žlebech ale rozhodně nesedí s rukama v klíně a už teď vymýšlejí další zlepšení. „Připravujeme projekt rekonstrukce a modernizace toalet a návštěvnického centra. V současné době se lidé při špatném počasí nemají kde schovat,“ prozradil Tomáš Řehoř s tím, že hotovo by měli v roce 2019 a to včetně bezbariérových toalet.

VÁNOCE NA ZÁMKU

Vánoční sezonu na zámku Žleby zahájí už o nadcházejícím víkendu, kdy se zde bude po oba víkendové dny konat vánoční jarmark. Na jarmarku bude více než padesát tradičních stánků, kde na návštěvníky čekají zruční řemeslníci, k vidění ale budou i vikingští bojovníci, sokolníci a potulní muzikanti, kteří svou hrou budou zpestřovat atmosféru dobového tržiště, stejně jako pravidelné slavnostní fanfáry hornového kvarteta. Chybět ale ani nebudou exteriérová divadelní představení pro malé i velké. Pro letošek bude novinkou i záložní parkovací plocha navíc. „Kromě tradičního parkoviště budou lidé moci o víkendu zaparkovávat i na části luk pod zámkem, které jsme na to speciálně vyhradili,“ prozradil Tomáš Řehoř.

Ani letos nebudou chybět na zámku Žleby vánoční prohlídky. Ty se budou konat 25. a 26. listopadu, 2. a 3. prosince a 9. a 10. prosince. Lidé navštíví při této prohlídce mimo jiné i zmiňovanou zámeckou kuchyni, kde ochutnají sváteční pečivo, uvidí pekařky a kuchtíky v dobových kostýmech a nebudou chybět adventně laděná vyprávění.

VÝLET DO HISTORIE

Historie hradu Žleby se datuje až k roku 1289. Zakladateli byli s největší pravděpodobností páni z Lichtenburka. V roce 1356 koupil hrad Žleby Karel IV. Ten ho v následujícím období pronajímal různým nájemcům panského a rytířského původu. Při obléhání roku 1427 se vzdal hrad husitům. Ti jej z části pobořili a vypálili. Dnešní rozsah zámeckého komplexu je tak dílem následné, pozdně gotické obnovy a přestavby hradu Janem z Vízmburka, který tak učinil v polovině patnáctého století. Ve druhé polovině šestnáctého století pak došlo k přestavbě starého středověkého hradu na čtyřkřídlý renesanční zámek s arkádovým nádvořím. Roku 1754 se zámek dostal do majetku starého tyrolského rodu Auerpergů. V jejich držení zůstal zámek až do dvacátého století kdy byl rodině odebrán na základě dekretu prezidenta republiky v roce 1945.

Mgr. Tomáš Řehoř (1968)
• Pochází z Prahy
• Je historik; vystudoval filosofickou fakultu Univerzity Pardubice
• V roce 1990 začínal jako průvodce na hradu Český Šternberk
• V letech 1992 až 2009 působil jako zástupce kastelána na hradu Karlštejn
• Po 17 letech potřeboval změnil prostředí a vystřídal svou dlouholetou kolegyni a dosavadní kastelánku na zámku Žleby, která odcházela do důchodu
• Zámek Žleby má prý jedinečnou a neopakovatelnou atmosféru a navíc je zde autentické vybavení, takže se jedná o skutečně původní zámek se vším všudy

Na vánoce se chystá také Nejlepší přítel

Díky jedinečné pohádkové atmosféře se ve Žlebech natáčelo již velké množství pohádek. Zámek i přilehlá obora jsou pro filmaře učiněným rájem. Například v červnu letošního roku se natáčela na zámku Žleby vánoční pohádka České televize s názvem Nejlepší přítel. Scénář napsala Lucie Konášová, která je autorkou i známého televizního pohádkového filmu Anděl Páně. „Pohádka nevychází z žádné známé předlohy, ale má klasickou pohádkovou stavbu,“ řekl Daniel Maršalík z České televize. Tato pohádka by měla být divákům v premiéře představena letos o vánočních svátcích.

Co už se na zámku natáčelo?
· Pozor tady straší
· Robot Emil
· Slasti Otce vlasti
· Láska barona Leisenbogha
· O poklad Anežky České
· O Šípkové Růžence
· Nejkrásnější hádanka
· Kouzla králů
· Královský slib
· Kde bydlely princezny
· Tři bratři
· Méďové na cestách
· Kluci v akci
· Nejlepší přítel