VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bahno se navalilo do Poličan, náprava je zatím v nedohlednu

Poličany/ Scéna jako z katastrofálních povodní před šesti lety. Přesně takový zážitek mají čerstvě za sebou obyvatelé Poličan. Ke vzniku nefalšované povodně stačil nepříliš dlouhý, ale zato vydatný déšť z minulé středy.

13.6.2008 1
SDÍLEJ:

Bahnitá voda zaplavila zahradu domu. Uvnitř budovy dosáhla hladina výšky půl metru.Foto: DENÍK/archiv

„Voda a bahno se z polí a hasičské nádrže nad obcí valily ve vysoké vrstvě přes nemovitosti a silnici,“ popsal Aleš Brzobohatý, očitý svědek události a zároveň jeden z těch, jimž přírodní živel takto způsobil nemalé škody.

Jak je možné, že relativně málo srážek mělo za následek tak neúnosnou situaci? Případné vysvětlení je dvojí. Hasičská nádrž, která se nachází nad obcí, a odtokové potrubí z ní, prodělaly už v dobách minulého režimu nevhodné úpravy, jež způsobují, že při zvýšené hladině odtok vodu nepojme a ta se pak valí přes okraj nádrže. Druhým faktorem je pole, z něhož dešťová voda stékala. To je totiž oseté kukuřicí, která, jak zná〜mo, na pozemku dokáže zadržet jen minimální množství vody. Asi kterákoli jiná plodina zabrání odtoku bahna více.

Lze říci, že nejpravděpodobnější příčinou záplavy je kombinace obou těchto faktorů. Díl viny by pak padal jednak na kutnohorskou radnici, která spravuje hasičskou nádrž, a jednak na zemědělskou společnost, jež hospodaří na poli nad obcí. Tou je Zemědělské obchodní družstvo Úmonín.
Podle Aleše Brzobohatého, který je i členem poličanského osadního výboru, se město k celé věci nestaví zrovna nejpříkladněji. „Varováním pro ně měla být už povodeň před třemi lety, která byla sice menší, ale měla stejnou příčinu. Radnice s nápravou stavu hasičské nádrže vůbec nepospíchá. Obávám se také, že silnice, kterou povodeň poškodila, se ponechá svému osudu a opravovat se nebude,“ řekl.

A podle reakce představitelů radnice se zdá, že by mohl mít i pravdu. Podle druhého kutnohorského místostarosty To〜máše Benady, který by z titulu své funkce „spojky“ mezi osad〜ním výborem Poličan a kutnohorskou radnicí měl být v této věci zřejmě nejinformovanějším členem zastupitelstva, se zatím žádné úpravy, které by zabránily opakování povodně, nechystají. „Situací jsme se na radě zabývali, ale žádné výstupy v tomto směru z ní nevzešly,“ uvedl Benada. Jeho slova potvrdil i první místostarosta města Václav Vančura.

Ředitel ZOD Úmonín Otakar Zachař připustil, že voda pocházela z polí družstva. Jakoukoli vinu na povodni však odmítl. „Všechna doporučení týkající se ochrany proti vodní erozi dodržujeme,“ řekl. Nejpřekvapivější však bylo, že do chvíle, kdy jej o celé události informoval Kutnohorský deník, o ní neměl ani ponětí.

Při boji s živlem připravil majitelům nemovitosti zklamání mimo jiné hasičský záchranný sbor. „Než jsme se prostřednictvím integrovanného záchranného systému dovolali příjezdu hasičů, trvalo to neuvěřitelně dlouho. Většinu práce odvedl sbor dobrovolných hasičů z Poličan, kterému vděčíme opravdu za hodně,“ sdělil Aleš Brzobohatý.

Autor: Ondřej Dvořák

Místo události:
13.6.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Stavebním záměrům v blízkosti obcí vystavila místní referenda stopku

Kostel v Bohdanči má novou fresku
24

Kostel v Bohdanči má novou fresku

Příznivci rybích specialit si měli v Kácově z čeho vybírat

Kácov - Místní členové Petrova cechu pro zájemce připravili rybářské slavnosti na svém rybochovném zařízení v Račíněvsi. Návštěvníci měli na výběr mnoho lahůdek připravených z ryb. Uzený kapr a pstruh, smažené ryby nebo třeba rybí karbanátek. 

Ze svatby spoluhráče zamířili Sršni pro první venkovní výhru

Vlašim /FOTOGALERIE/ - Hokejisté Kutné Hory mají za sebou další kolo v rámci krajské ligy, ve kterém zavítali do Vlašimi. Sobotní den byl pro Sršně úspěšný, když zvítězili vysoko 7:1.

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

Střední Čechy – Velký zájem médií lze u Krajského soudu v Praze očekávat při repríze představení s hostivickým lékařem Davidem Rathem v hlavní roli. Někdejší hejtman Středočeského kraje čelí společně s další desítkou lidí obžalobě v souvislosti s údajným podílem na korupčních manipulacích s výběrovými řízeními na zdravotnické a stavební zakázky.

Lidé si v Čáslavi užili archeologické hrátky na Hrádku

Čáslav /FOTOGALERIE/ - „Archeologické hrátky na Hrádku“ byl název akce, která se uskutečnila v rámci Mezinárodního dne archeologie. Archeologickou akci, především pro děti, uspořádalo město Čáslav, Archeologický ústav Praha, muzejní a vlastivědný spolek „Včela Čáslavská“, Městské muzeum a knihovna Čáslav a Rodinné centrum Kopretina.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení