"Na základě oznámení zahájila policie pátrání po celostátně hledaném muži," řekla okresní policejní ředitelka Blanka Matějů. 

Do akce byl během noci zapojen vrtulník i psovodi. Uprchlého muže hledá několik desítek policistů městské i státní policie. Přestože helikoptéra byla odvolána, pátrání stále pokračuje.  

Hledaný Jan Novák má střední postavu, měří asi 190 centimetrů, střední postavy. „Má světlou pleť, hnědé vlasy delší než na fotografii z března letošního roku a modré oči," uvedli kriminalisté.

Již přes týden se na svobodě pohybuje 44letý vězeň opakovaně odsouzený za brutální loupeže, který využil toho, že ho eskorta po převozu do Thomayerovy nemocnice v Krči nechala na pokoji nespoutaného a bez dozoru. Nečekal na zákrok, kterému se v civilním zdravotnickém zařízení měl podrobit, a pláchl oknem. Následně se ztratil neznámo kde.

Na výzvy k pomoci při pátrání ze strany veřejnosti reagovala již stovka volajících, kteří se na linku 158 obrátili s poznatky k možnému pohybu hledaného muže – prověřování těchto podnětů ale nepřineslo nic, co by umožnilo zacílit další pátrání přesněji, konstatovala v pondělí odpoledne Jana Rösslerová z ředitelství pražské policie.

Volání se zpožděním

„Detektivové stále žádají občany o pomoc při pátrání, důrazně však apelují na to, aby lidé volali bezprostředně poté, co podezřelou osobu spatří. Často se totiž stává, že veřejnost volá na tísňovou linku i s denním zpožděním – a takové poznatky pak ztrácejí na významu," zdůraznila Rösslerová, že podchytit je třeba především horkou stopu.

Naopak ale kriminalisté důrazně varují, aby se hledaného muže nikdo nesnažil zadržet vlastnímu silami. Dotyčný prý může být velmi nebezpečný – a z minulosti je známo, že rozhodně netrpí přehnanými ohledy a nerozpakuje se použít násilí.

Již v březnu, kdy byl v pátrání jako podezřelý ze tří loupeží spáchaných během jediné hodiny, to Tomáš Hulan z ředitelství pražské policie zformuloval jasně. „Za určitých okolností by mohl i zabít," konstatoval s dodatkem, že jde o muže, který nemá co ztratit – kromě své svobody.

Hlava jako koleno

Pravděpodobná změna vizáže uprchlého vězně Jana Nováka. Podrobnosti k pátrání detektivové zatím z taktických důvodů tají. Pouze minulou středu půl druhé hodiny před půlnocí zveřejnili aktuálně získanou informaci, že ze žlutého vězeňského pyžama a pruhovaného županu se vězeň na útěku převlékl do černých teplákových kalhot, šedé kostkované podzimní bundy a na hlavě by měl mít černou pletenou čepici (kulich bez bambule). Neupřesnili však, jakým způsobem uprchlík k těmto věcem přišel a jak se o tom dozvěděli oni sami.

Postupně také zveřejnili několik podobizen včetně počítačově upravených portrétů, které by mohly zachycovat aktuální podobu Jana Nováka a pomoci tak svědkům při jeho odhalení. Zatímco ve čtvrtek nechali uprchlíkovi domalovat delší vlasy, jaké měl v době svého útěku, v pondělí nabídli veřejnosti nový záběr na muže s hlavou holou jako koleno. Nevylučují totiž, že po zveřejnění fotomontáží vlasatce, které se objevily prakticky ve všech médiích, si dotyčný mohl hlavu oholit, aby znesnadnil své odhalení.

Informace stále aktualizujeme.