Takzvaná bezpečná místnost neboli Pol point ve Zruči nad Sázavou patří k dalším místům ve středních Čechách, kde lze s policisty komunikovat na dálku. Projekt policie odstartovala letos v zimě, kdy otevřela kontaktní místa v Lysé nad Labem, Karlštejně a následně i v Čechticích. Zručský Pol point je tak v rámci kraje čtvrtý.

„Jde o pilotní projekt, který chceme postupně zavádět a rozšiřovat na další policejní oddělení nebo služebny, a zvýšit tak dostupnost policie občanům,“ uvedla středočeská policejní mluvčí Vlasta Suchánková. „Ne vždy jsou policisté dostupní přímo na policejním oddělení, neboť prioritou je, aby byli v ulicích měst a obcí. Pokud občan přijde na zručské policejní oddělení, nemusí čekat na policisty, kteří právě řeší události v terénu, ale může záležitost bezodkladně řešit právě prostřednictvím Pol pointu,“ vysvětlila Suchánková.

Zručské kontaktní místo Pol point funguje na obvodním oddělení ve spolkovém domě od minulého týdne. V provozu je denně, zatím mezi osmou a patnáctou hodinou. Do budoucna by mohlo být v provozu i čtyřiadvacet hodin denně.

Jak Pol point funguje? Přijdete ke vchodu obvodního oddělení, zazvoníte na zvonek Pol pointu, před kamerou se prokážete svým dokladem a otevřou se vám dveře. Usadíte se a v místnosti se spustí videokomunikace s policistou.

Šetří se tak čas místním policistům, kteří mohou být v terénu, a zároveň se rozšiřují možnosti podání oznámení. Třeba pro ty, kdo se ostýchají, třeba kvůli neplacení výživného nebo domácímu násilí.

„Záměrem je rozšiřovat bezobslužná místa i na další oddělení a služebny jako novou alternativu komunikace občana s policií. Usilujeme o vytvoření sítě videokonferenčních terminálů přístupných veřejnosti,“ doplnila Suchánková.

„To, že obvodní oddělení v našem městě nezruší, mi udělalo asi největší radost. Policie ve městě je potřeba a doufám, že se na tom nic nezmění. Otevření kontaktního místa Pol point považuji za zlepšení služeb lidem ze strany policie, občané budou moci vyřídit své záležitosti, i když bude policie v terénu,“ uvedl starosta Zruče nad Sázavou Martin Hujer.