Policejní pohádky jsou celorepublikovou akcí, kterou podpořila všechna krajská ředitelství. Kniha Policejních pohádek obsahuje šestnáct příběhů. „Dějem děti provází policista Honzík. V závěru pohádky zopakuje správné pravidlo soudce, spravedlivý Přemysl," řekla Vendulka Marečková, tisková mluvčí kutnohorské policie, která dětem předčítala.

Policie ve školce

Učitelka Kristýna Drahotová popsala, co pro jejich školku návštěva Policie znamená. „My jsme za to moc rádi , protože se málokdy setkáváme s Policií ČR a už vůbec ne takhle ve školce. Je to skvělé i pro děti," řekla.

Děti se na policisty těšily. „Ráno se o tom bavily v kroužku. Musím ale říct, že některé se bály. Je to pro ně autorita, takže se bály a zároveň těšily. Při samotném čtení byly klidné a nezlobily, takže jsem ráda že to proběhlo v klidu," řekla Drahotová.

Pohádka, která zazněla v Malíně, byla O ukradené tříkolce. „Vybírala jsem ji společně s policistkami. Byla hezky vystavěná, podle mě i dostatečně dlouhá pro děti tohoto věku. K tomu byla i poučná a skončila dobře jako každá správná pohádka," podotkla Drahotová.

Po pohádce také následovalo poučení. „S dětmi jsme si ho přečetli a pak jsme s nimi rozebírali otázky, které v knize jsou. Například jak si mají správně chránit svoje věci, jak mohou předejít krádeži a co dělat, když jim někdo něco ukradne," popsala Marečková. Na závěr celého čtení dostala malínská školka od Policie ČR knihu pohádek jako dárek. Děti si tak mohou číst kdykoliv.

Dětem se vše líbilo

A jak se pohádka líbila samotným posluchačům? „Pohádka byla dobrá a ani nebyla moc dlouhá. Moc se mi to líbilo," řekl Dáda a také dodal, že by se rád stal policistou. „Nechtěl bych ale chodit se psem. Chtěl bych být obyčejný policista," doplnil.

Autorem knihy Policejní pohádky je Roman Pokorný, soudce z Ostravy. Knihu ilustrovala Šárka Nogová a uvnitř děti najdou také CD.

Příběhy, které v knize jsou zahrnují časté protiprávní situace a dětem vhodnou formou přibližují zásady bezpečného chování či naopak upozorňují, jakého jednání se vyvarovat. Mezi příběhy lze nalézt téma sprejerství, pohřešování dítěte nebo násilné trestné činnosti.