Vzájemné dohody se v pondělí dočkaly písemného stvrzení v podobě memoranda o budoucí spolupráci v oblasti výměny studentů středočeských středních škol a elitní střední školy z Chang-čou, hlavního města východočínské provincie Če-ťiang (Zhejiang). Stalo se tak v rámci návštěvy delegace vedené místopředsedou tamějšího provinčního výboru Čínské lidové politické konzultativní konference Wangem Jianmanem. Za kraj dokument podepsali náměstek hejtmanky a její statutární zástupce Miloš Petera a radní pro oblast školství Zdeněk Seidl (oba ČSSD). 


Nešlo však pouze o setkání politiků. U slavnostních okamžiků na krajském úřadu v pondělí nechyběli ani ředitel Gymnázia Jiřího Ortena v Kutné Hoře Vladislav Slavíček a studentky, které se v létě zúčastnily „summer campu“. Už ten se uskutečnil v rámci vzájemné spolupráce Středočeského kraje s partnery z Čínské lidové republiky. Nyní se plánuje cesta 15 kutnohorských studentů v doprovodu dvou pedagogů do Číny – balení kufrů nicméně zatím není aktuální.

Ředitel Slavíček Deníku řekl, že termín je naplánován na konec září příštího roku, konkrétně od 22. do 30. září. Následně se Číňané z Wenlan Middle School (jejichž turisticky atraktivní město Chang-čou je mnohým našincům povědomé hlavně tím, že tam sídlí obchodní portál Alibaba), vydají do stříbrné perly zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Pro ty se nebude jednat o premiéru; v Kutné Hoře již na návštěvě byli. O víkendu tam prožili i náš státní svátek.


Navazování kontaktů s podporou kraje si Slavíček pochvaluje. Kutnohorské gymnázium už v minulosti začalo rozvíjet spolupráci se školou v čínském městě Jinan – nyní ale může srovnávat, že pod záštitou hejtmanství jde všechno snáz. „Včetně komunikace – když tam napíšu, hned dostanu odpověď,“ řekl ředitel Deníku.


Lze ovšem očekávat, že v českém prostředí se nově dojednané aktivity s partnery ze země, které vládne komunistická strana, mohou setkat s rozličnými reakcemi – mimo jiné s ohlasy podtrhujícími myšlenku, že v rámci vzájemných kontaktů třeba klást hlavní důraz především na akcentování otázky lidských práv a na sledování vztahů vedení miliardové země k takovým oblastem, k jakým patří třeba Tibet. Napovídají tomu alespoň dřívější ohlasy na vzájemné vazby čínských partnerů s Prahou, stejně jako rozruch, který někteří aktivisté i čeští politici vyvolávali v době návštěvy prezidenta Si Ťin-pchinga.