„Štve mě, že jsem na pohotovosti zaplatil devadesát korun. Přitom jsem tam šel se zraněním a ne s nějakou chřipkou. Myslím, že je to trapné i lékařům, když přivezou někoho zraněného a ještě po něm chtějí peníze,“ řekl Michal z Kutné Hory. „Nezaplatit by mě ale nenapadlo,“ shrnul svou zkušenost s poplatky Michal.
Vedení nemocnic v Čáslavi a Kutné Hoře sdělují jednohlasně, i když jinou formou: Dlužné částky jsou zanedbatelné. Celková suma, kterou se pacienti zadlužili čáslavské nemocnici, činí podle jejího ředitele Martina Nováka přibližně padesát tisíc korun. „Je to zanedbatelný obnos. Tvoří jen o něco více než jedno procento ze všech vybraných poplatků,“ uvedl Novák. Nemocnice v Kutné Hoře je na tom, zdá se obdobně. „Žádné informace vám k tomu sdělovat nebudeme. V našich financích je to zcela zanedbatelné,“ uvedli shodně ředitel kutnohorské nemocnice Jaroslav Řehák i vedoucí ekonomického oddělení nemocnice Alena Zemanová.
V čáslavské nemocnici dluží většinu peněz pacienti za hospitalizace. Při dlouhé nemoci totiž může jít i o obnos překračující tisíc korun. „Většinou neplatí nemocní ze sociálně slabých skupin obyvatel,“ upřesnil ředitel nemocnice v Čáslavi. Tvrdě vymáhat své pohledávky se však čáslavská nemocnice nechystá. „Budeme to řešit pouze domluvou. Obešleme dotyčné poštou, to je zatím všechno,“ doplnil ještě Martin Novák z čáslavského nemocničního zařízení.