Rataje nad Sázavou jsou toho dokonalým příkladem. Obec nutně potřebuje, aby zde opět začaly žít mladé rodiny, přeloženo do úřední mluvy získala další trvale hlášené obyvatele, tudíž více peněz od státu. A zastupitelé se rozhodli tento cíl velkoryse a hlavně aktivně politicky podporovat.

Lidem, kteří se rozhodují, zda se v obci trvale usadit, chtějí rozmýšlení usnadnit nabídkou několikanásobně levnějších stavebních parcel. Na posledním zasedání stanovili dva druhy smluv se dvěma diametrálně odlišnými cenovými relacemi.

„První kupní smlouva je bez omezení, zde je cena stanovena na čtyři sta padesát korun za metr čtvereční. Druhá stanovuje cenu na sedmdesát korun za čtvereční metr, ale pod podmínkou, že nabyvatel do dvou let začne stavět, dům do pěti let zkolauduje a v obci bude trvale přihlášen ještě minimálně po dobu deseti let,“ sdělil starosta Ratají nad Sázavou Luboš Kubát.

Ve finále díky této politice obec, podle mínění starosty, za pozemek získá o mnoho než čtyři sta padesát korun. Platit však bude stát.

Aktuálně je tedy v posázavském městysu k mání pět stavebních parcel, přičemž přednost při žádosti o koupi budou mít vždy žadatelé o smlouvu s věcným právem předkupním a rodiny s dětmi. Ve stejné lokalitě by však mělo v budoucnu vzniknout dalších deset stavebních míst.