Jasno o složení nové kutnohorské radnice by podle svých slov chtěl mít do týdne. „Ale uvidíme, jak se jednání budou vyvíjet,“ dodal Starý.

Jako kandidát s nejvyšším počtem obdržených hlasů je prý připraven stát se znovu starostou Kutné Hory. „Připraven na to určitě jsem, je ale otázkou, jestli na tom bude shoda právě při vyjednávání s ostatními subjekty,“ řekl Starý.

Zároveň zdůraznil, že jednat je připraven i se zástupci STAN a Šance pro Kutno Horu bez ohledu na kauzu s falešnými letáky, za kterou stojí jeden z bývalých členů tohoto uskupení. Nebudou ale rozhodně mezi prvními.

„Prohlášení Silvie Doušové, lídryně uskupení STAN, není zřejmý jasně formulovaný postoj k aféře s letáky. Čekali jsme jasné odsouzení a omluvu. To se bohužel nestalo, což v nás vyvolává pochybnosti a vede nás k tomu, že případná jednání s ní budou probíhat až jako poslední. To nás mrzí,“ řekl Starý.

V kontaktu se všemi stranami, které se do zastupitelstva probojovaly, je podle slov svého lídra Josefa Viktory také hnutí ANO 2011. „Personální otázky jsme zatím neřešili. Pro nás je důležité rozložení mandátů v radě, kde bychom si přáli širokou koalici,“ řekl Viktora.

O tom, kdo se stane novým kutnohorským starostou, příliš spekulovat nechtěl, byť by se prý postu jako lídr kandidátky byl ochoten zhostit. Zároveň ale přiznal, že s podporou Martina Starého do čela Kutné Hory má hnutí ANO 2011 problém.

Co se týče falešných letáků, i ANO 2011 je ochotno na tuto kauzu „zapomenout“. „Je to nepříjemné, ale je to věcí STANu. Vyřešit si to musí oni. Pro nás je to uzavřená záležitost,“ vysvětlil Viktora s tím, že STAN a Šance pro Kutnou Horu jsou pro ANO 2011 partnerem k jednání.

Poněkud odlišně vidí situaci lídr ODS Tomáš Havlíček, jehož strana skončila ve volbách na třetím místě. Podle něj by lídryně kandidátky Silvie Doušová měla vyvodit osobní odpovědnost a zvážit odstoupení. „Je to ostuda. My jsme se nikdy k podobné kampani nesnížili, k záležitostem na radnici uplynulých čtyř let jsme se vyjadřovali pouze v obecné rovině,“ řekl Havlíček.

Podle něj se ODS nechce a nebude podílet na žabomyších válkách, které provázely uplynulé celé uplynulé volební období. „Nechceme se šťourat v minulosti a nebudeme podporovat to, co se tady dělo uplynulé čtyři roky,“ doplnil Tomáš Havlíček. A to i za cenu, že by ODS nebyla součástí koalice.

„Plně respektujeme vítěze voleb. Koalici by měly vytvořit tři nejúspěšnější strany a tuto dohodu pak nabídnout partnerům, kteří by mohli mít zastoupení v radě,“ nastínil možnou situaci na radnici Havlíček.

I s oslovenými partnery by tak teoreticky mohla vzniknout širší koalice, která by měla dvacet hlasů. Z jedné ze tří vítězných stran by podle Havlíčka měl vzejít starosta, zbylé dvě strany by pak braly post místostarosty. „Komunální politika není o stranické příslušnosti, ale o tom, co chceme udělat pro město a pro lidi. Měli bychom být schopní se na tom dohodnout a neřešit, kdo kdy komu šlápl na palec,“ uzavřel Havlíček.

Podle všeho se ale v hnutí STAN a Šance žádné změny nechystají. „Odstupovat nebudu, pokračujeme v povolebních jednáních,“ uvedla Silvie Doušová.

Přestože o situaci s falešnými letáky věděla před zahájením voleb, nezaujala k ní veřejné stanovisko dříve prý hlavně proto, že chtěla nejprve politické partnery informovat osobně.  Neprozradila ani jméno dotyčného. „Je to někdo z první desítky. Z hnutí byl okamžitě vyloučen,“ doplnila Doušová.

Teprve příští dny ukážou, kdo s kým se nakonec bude ochoten domluvit na spolupráci a do jaké míry falešné letáky vyjednávání ovlivní.