Kromě toho, že podle nařízení vlády vyžaduje každý spotřebič paliv, tedy kamna, krb, karma či kotel, pravidelnou každoroční kontrolu spalinové cesty, podcenění údržby se nevyplácí a může vést až k požáru. Zanesená spalinová cesta totiž bývá jednou z jeho nejčastějších příčin.

Saze jsou vysoce hořlavé

„Saze jsou vysoce hořlavé, spousta lidí to vůbec neví. Právě od sazí v komíně jsou pak nejčastěji požáry domů," uvedla Jana Jahodová z Kominictví Jahoda v Kutné Hoře.
Povinnost pro majitele či správce spalinových cest, tedy komínů a kouřovodů nevychází z žádného zákona, ale z nařízení vlády, tedy z podzákonné normy. „Z toho mimochodem vyplývá, že za nedodržení příslušných ustanovení nehrozí přímé sankce. Na druhou stranu, pokud majitel či správce nařízení ignoruje a dojde k nehodě v souvislosti se spalinovou cestou, pak je plně odpovědný za následky on. Hrozí mu pokuta od hasičů nebo pojišťovna může krátit plnění," uvedl tiskový mluvčí Společenstva kominíků České republiky Petr Dušek. Po údržbě majitel obdrží zprávu či potvrzení s kulatým razítkem. „Pojišťovna bez tohoto potvrzení ani komín či dům nepojistí, je to něco jako techničák na auto," doplnila Jahodová. Podle ní však lidé pravidelnou údržbu komína podceňují a obvykle ji řeší až ve chvíli, kdy dojde k nějakému neštěstí, například u sousedů. „Saze můžou chytnout, ale také se jimi může ten komín ucpat a bouchnout. Tedy v případě, že se topí černým uhlím," uvedl Josef Kratochvíl z Chotusic, člen Stavebního bytového družstva v Kolíně. „V případě, že lidé topí vlhkým dřevem, tak dřevo dehtuje a pokud se komín neudržuje, tak ho úplně ucpe," doplnil.

Pravidelná údržba spalinových cest se ale týká také karem a plynových kotlů. „Hodně lidí se stále domnívá, že plynové spotřebiče kominík kontrolovat nemusí. Není tomu tak a bohužel už na to řada nešťastníků doplatila. U plynových spotřebičů stačí jedno do roka, u spotřebičů na pevná paliva 2-3 do roka v závislosti na provozu. Nařízení vlády však připouští čištění svépomocí," uvedl k plynovým spotřebičům Petr Dušek. Kontrolu by ale měl vždy provádět způsobilý kominík s příslušným oprávněním. Lidé by proto měli být při jeho výběru opatrní, protože živnostenský zákon umožňuje zcela legálně podnikat i lidem, kteří odborníky nejsou.

Nebezpečný oxid uhličitý

U plynových spotřebičů, zejména karem, je nebezpečný zejména oxid uhličitý. „U karmy se spalinová cesta musí kontrolovat zejména z důvodu oxidu uhličitého, který je jedovatý a člověk se jim může otrávit," doplnil ke karmám Kratochvíl.
Nehody v souvislosti s nekontrolovanou spalinovou cestou lze rozdělit do dvou kategorií, na požáry a na otravy oxidem uhelnatým. Požáry způsobí každoročně škody ve výši desítek milionů korun. „Požáry sazí v komínech jsou takovým evergreenem, v topné sezoně k nim vyjíždíme prakticky denně," uvedl mluvčí středočeských hasičů Ladislav Holomčík. Otravy jsou z lidského pohledu závažnější, protože při nich častěji dochází ke škodám na zdraví či dokonce na životech. „Společným jmenovatelem obou druhů nehod bývá nefunkční spalinová cesta, která neodvádí spaliny bezpečně do volného prostoru. A garantem této funkce je právě kominík," doplnil Petr Dušek.

Pravidelná údržba je nezbytná

Nejlepším řešením, jak předcházet neštěstím na majetku i lidských životech, je tedy pravidelná údržba spalinových cest. „Společenstvo kominíků důrazně upozorňuje občany, aby plně respektovali nařízení vlády. Ideální je zavolat kominíka po zimě či konci topné sezóny," poznamenal Petr Dušek s tím, že stejně důležitý je i výběr skutečného odborníka. Lidé by podle něj měli dbát na reference a doporučení.