„Jednoznačně na tom trváme, my musíme voličům zajistit, že nikdo z ODS, třeba Petr Bendl, nezastraší nebo nezaplatí zastupitele,“ řekl Deníku lídr kandidátky ČSSD David Rath.

Pokud přeběhnou, mohou očekávat finanční problémy i tři politici z Kutnohorska. Také oni se totiž smluvně zavázali svou věrností straně pod pohrůžkou vysoké finanční sankce. Po libosti to však některých sociálním demokratům z Kutnohorska příliš není. Pokládají to za zbytečný krok.

„Bylo to na dobrovolném rozhodnutí kandidátů. Šlo o reakci na situaci v poslanecké sněmovně. Já jsem však s tímto opatřením nesouhlasil a nepodporoval jsem ho,“ uvedl předseda kutnohorské okresní organizace a hlavní manažer ČSSD Jiří Havlíček.

„Mám k tomu výhrady. Kdybych měl hlasovat prosti svému přesvědčení a vůli, tak se seberu a ze zastupitelstva prostě odejdu,“ komentoval smlouvu Jaromír Strnad, kandidát do středočeského zastupitelstva.

Někteří kandidáti se však připsání svého jména arch vůbec nebránili. „Není mi to proti mysli, protože když se chovají přeběhlíci, tak jak se chovají, tak je to asi potřeba,“ dodala kandidátka ČSSD a starostka Nepoměřic Eva Strnadová.

„Souhlasím. Podepsala jsem to a souhlasím,“ připojila se ke kandidátům z Kutnohorska se svou reakcí ještě Zuzana Moravčíková, čtrnáctka na volební kandidátce do krajského zastupitelstva.

Co si o smlouvě myslíte? Hlasujte a diskutujte zde.