O předvolební akci jako takovou se podle něj ale jednat nemělo. Přesto závodům radní zelenou nedali. Tedy alespoň ne na řádném zasedání 5. září. To vyvolalo rychlou reakci a na světě byla petice na záchranu překážkového závodu, která se sociálními sítěmi šířila doslova jako blesk.

Zakázat před volbami dětské překážkové závody, ať už z jakéhokoliv důvodu, se nevyplácí. To komunální politici dobře vědí, proto bylo ještě v pátek svoláno mimořádné zasedání městské rady, která své rozhodnutí změnila. V minimálním počtu šesti radních závody nakonec povolila.

Pro hlasoval kupříkladu i Jiří Kukla (ANO), který byl ještě ve středu proti. „Nemám nic proti pořádání sportovních akcí, zejména pak pro děti. Naopak je podporuji. V materiálu do rady města byla přiložena žádost pana Jiřího Dejmala, ze které mi nebylo úplně jasné, kdo vlastně akci pořádá. Radní Tomáš Pilc sice doplňující informace poskytl, ale šlo třeba o to, že Kutnohorská změna má zakoupené poháry a vytištěné diplomy a podobně. Materiál pro mě byl neúplný,“ řekl Kukla. Rozhodující pro něj byl prý až plakát zvoucí na tuto akci, který ale Kukla objevil až den po řádném zasedání rady. Kdyby byl prý materiál řádně zpracován, neměl by Jiří Kukla s ním problém.


Nedostatečným vysvětlením argumentoval i Ivo Šanc (Šance pro Kutnou Horu), který také v pátek změnil názor. „Během jednání rady a při rozhodování o žádosti pana Dejmala jsem neměl nic proti bezplatnému atletického oválu a hřiště pro sportovní využití. Radní Tomáš Pilc však podal další informace, které svědčily o tom, že součástí akce budou i další mimosportovní aktivity. Protože tyto okolnosti, které mohly vést k případnému částečnému zpoplatnění, nebyly vysvětleny, zdržel jsem se hlasování. Radní Pilc vzápětí odešel,“ vysvětlil Šanc. A s vysvětlením svých kolegů souhlasí také Iva Pospíšilová (ČSSD), která akci na středečním jednání městské rady také nepodpořila.

Pro konání akce naopak 5. září i za další dva dny hlasoval současný místostarosta města Karel Koubský st. (KDU-ČSL). „Chtěl jsem tu akce podpořit. Na druhou stranu si myslím, že nebylo vše dobře vykomunikováno, pan Pilc pak navíc odešel,“ uvedl Karel Koubský.

V pázek se ale náhle situace změnila. „Na řádném zasedání rady jsem chtěl materiál odložit a schvalovat ho až ve chvíli, kdy bude vše vysvětleno. To pan Pilc učinil až poté, kdy skončilo hlasování. Neměli bychom problém ani s tím, že jde o předvolení akci Kutnohorské změny. Stačilo to vysvětlit a nemuselo dojít k takovému nedorozumění,“ řekl starosta Kutné Hory Josef Viktora (ANO) po mimořádném zasedání. Rovněž on žádost nejprve nepodpořil. „Když jsem pak viděl plakáty, ze kterých je patrné, že jde o sportovní akci pro děti za podpory Kutnohorské změny, svolal jsem mimořádnou radu,“ doplnil Viktora.

Radní Pilc se mimořádného jednání rady nezúčastnil, protože byl mimo město. Nad jednáním radních se ale pozastavuje. „Argumentují nedostatečným vysvětlením? To je zvláštní, že teď už v tom mají jasno,“ reagoval Tomáš Pilc na změnu rozhodnutí.

Hlavním organizátorem závodu, který se v atletickém areálu kutnohorské Olympie odehraje 30. září, je Jiří Dejmal, člen Kutnohorské změny. Veřejnosti je známý jako „strongman“, který každoročně pořádá závody silných mužů v Kollárově ulici v Kutné Hoře. „Závody Kutnohorský strongman pořádám každý rok, nyní jsem chtěl udělat něco pro menší děti. Organizace takové akce však samozřejmě něco stojí, proto jsem se domluvil s vedením Kutnohorské změny, že ji finančně podpoří. Tím ale celá politická angažovanost končí,“ vysvětlil Jiří Dejmal s tím, že se na závodech nemají vyskytovat žádné politické stánky. „Povolil jsem jen nafukovací balónky pro děti s logem Kutnohorské změny,“ upřesnil.