A za nedodržení zákazu vstupu do prvního ochranného pásma nádrže mohou být vymáhány mnohatisícové pokuty. Záleží samozřejmě na tom, jestli se jen projdete kolem břehu, vykoupete se, zarybaříte si, nebo si přijedete umýt terénní auto a vyměnit olej.

„Daná opatření platí na Vrchlici již řadu let, stejně jako ve všech ostatních vodárenských nádržích. Není to nic neobvyklého,“ konstatoval Luděk Rederer z Povodí Labe s tím, že ostraha nádrže s nově nastavenou spoluprací s policií pouze zefektivní stávající úroveň ochrany.

Podle policejního mluvčího Daniela Votroubka sehrál svou roli také blížící se začátek prázdnin. Liduprázdné břehy Vrchlice by totiž mohly svádět k rekreačním aktivitám. „Pokud by tam pracovníci bezpečnostní agentury měli rozsáhlejší problém, nebo byli napadání, nebo bylo zjištěno například pytláctví, potom by přivolali na pomoc policisty,“ upřesnil Votroubek.

Přehrada Vrchlice je právě tím typem zdroje pitné vody, který je na jakékoliv vnější znečištění velmi citlivý. „Byť je přehrada umístěna v hospodářsky značně využívané oblasti, tak musím říct, že voda na Vrchlici je překvapivě velmi dobrá. Vzhledem k tomu, že se jedná o hlubokou nádrž je doba držení vody nádrží relativně dlouhá, takže se mohou dostatečně uplatnit samočisticí procesy,“ upřesnil Luděk Rederer z Povodí Labe.

Právě dlouhá doba držení však může způsobit, že se z nádrže velmi složitě odstraňuje vnější znečištění, jako jsou živiny nebo chemikálie. „Ochrana Vrchlice je z tohoto důvodu mimořádně důležitá,“ dodal Rederer.

I když začne přehradu hlídat ostraha, nelze očekávat, že by se kvalita vody ihned rapidně změnila. To ani není smyslem příslušného opatření. Vodohospodáři sledují spíše dlouhodobější cíle. „Když tam jeden člověk projde nebo skočí do vody, nic zásadního se nestane. V okamžiku, kdy však začneme postupovat benevolentněji, tak se začne území postupně stále více využívat, například k rekreaci. Pokud začne být dodržován striktní zákaz vstupu, můžeme tak zdroj účinně chránit příštích deset let,“ uvedl Luděk Rederer.

A kvalitní zdroj pitné vody se určitě vyplatí. Úprava je levnější, méně riziková a voda neobsahuje nepříjemné pachutě.