Jeho uspořádání schválili městští radní na konci května a myšlenka se setkala s velkou odezvou mezi širokou kutnohorskou veřejností. Teď však nastal překvapivý obrat: referendum nebude. „Po zasedání rady, kde jsme se rozhodli referendum uspořádat, jsme si nechali předložit organizační informace. Ukazuje se, že referendum ve spojení s obecními volbami není tak výhodné," řekl starosta Kutné Hory Ivo Šanc.

Radní se podle něj původně domnívali, že sloučením dvou hlasování budou ušetřeny finanční prostředky a bude zajištěna účast. Vyšlo ale najevo, že hlasování by musela proběhnout odděleně. V každém okrsku by tak musely být dvě volební místnosti, dvě urny a dvě komise. „Obnášelo by to asi 400 tisíc korun. To lze uvolnit a lze vyřešit i technické otázky, ale ty náklady jsou podstatně vyšší, než jsme čekali," doplnil. Svou roli v obratu sehrála i úvaha, zda má stávající zastupitelstvo zavazovat radikálním rozhodnutím na poslední chvíli zastupitelstvo příští.

Složitá organizace a důležitost rozhodnutí „na poslední chvíli", se tak staly důvody, proč vůbec první referendum na toto téma v kraji, v Kutné Hoře zatím neproběhne: „Když jsme to zvážili, tak jsme své původní doporučení zrušili s vědomím toho, že jsme udělali chybu a původně jsme rozhodovali spíš citem a nadšením, než racionálním zhodnocením situace," přiznal starosta Šanc. O tom, zda bude referendum někdy uspořádáno a o dalších postupech vůči hazardu ve městě, tak bude rozhodovat až nové zastupitelstvo, které vzejde z voleb 10. a 11. října.

Zastupitelé souhlasí

O změně svého rozhodnutí radní informovali zastupitele již minulý týden ve středu. Ti nejsou proti. Zastupitel Jan Cihlář dokonce nevidí referendum ani jako správné řešení: „Město by se mělo zachovat jako chlap a bez referenda herny zrušit," řekl.

Kutná Hora dosud od provozovatelů heren ročně získávala kolem 12 milionů korun. Vybrané peníze směřují do rozvoje sportu a sociální oblasti. Slouží tak paradoxně částečně i pro prevenci hazardu a dalších společenských problémů a město o ně nechce přijít. Ve svém rozhodování tak dlouho řešilo dilema, zda upřednostnit finanční přínos městu, nebo sociální dopady, jakými je zadluženost vedoucí třeba až k exekucím či rozpadům rodin. „Výnos pro město za to nestojí," doplnil zastupitel Cihlář.

Zastupitelka Irena Jelínková myšlenku nechat o hernách rozhodnout občany podporuje. Zároveň ji však nevadí odložení plánovaného referenda: „Nepřipadá mi příliš šťastné činit jakákoliv důležitá rozhodnutí na sklonku volebního období, protože tak připravujeme půdu pro budoucí zastupitele bez nich," vysvětlila svůj postoj.

Provozovatelé slaví

Provozovatelé kutnohorských heren se referenda obávali a nyní mohou zase chvíli klidně spát. Milan Richter, který v Kutné Hoře provozuje hernu Fanatic, řekl, že prvotní rozhodnutí vedení města bylo podle jeho názoru dost unáhlené. „Tato záležitost je zejména o penězích a myslím si, že zastupitelé města by s námi s provozovateli měli o takových věcech jednat a ne, abychom se to dozvídali prostřednictvím médii, či klepů od lidí na ulici. Jsem ale samozřejmě rád, jak to dopadlo," řekl.

Jak se problém heren v Kutné Hoře vyvíjel

Omezení provozu heren od 16 do 22 hodin s platností od 1. dubna 2012 a následně naprostý zákaz hazardu v Kutné Hoře od roku 2015 schválili zastupitelé už v roce 2011.

S blížícím se nástupem hazardní prohibice ale vyvstaly obavy, že s úplným zákazem heren město přijde nejen o zmíněný mnohamilionový příjem, ale mohlo by dojít k rozmachu černého hazardu ve městě. Docházelo k různým dalším posunům. Mezi těmi byl i krok provozovatelů heren, kteří sundali venkovní zářivé reklamy, propagující jejich provozovny. Neshody v přístupu k hernám ve městě ale pokračovaly.

Vše vyvrcholilo loni v listopadu, kdy se zastupitelé na základě nejednohlasného doporučení pracovní komise rozhodli schválit novou vyhlášku, která přinesla kompromis mezi městem a provozovateli a plánovaný absolutní zákaz zrušila.

Zastupitelé skrze ní povolili existenci jednadvaceti hernám ve městě. Ona jedenadvacítka musela změnit otevírací dobu. Herny tak mohou nyní fungovat od dvanácti hodin do půlnoci v pondělí až ve čtvrtek a od dvanácti do dvou hodin do rána v pátek a v sobotu.