Vše teď závisí na tom, jak dopadne odborný posudek zadaný odborem správy majetku. Ten by měl určit, zda jsou prostory vůbec pro děti vhodné. Vedení města však uvažuje ještě o jednom prostoru, který by předškolní děti mohly využívat.

K obnovení mateřinky by mohlo dojít v areálu bývalé mateřské školy v Trebišovské ulici, kde nyní sídlí charita a kde k nelibosti místních provozuje služby pro lidi bez domova. Naznačil to starosta Kutné Hory Josef Viktora. „Závisí to ale na tom, jestli se charitě podaří najít náhradní prostor,“ řekl Viktora. Nové sídlo by podle něj charita mohla najít v objektu bývalé ubytovny ČKD nebo v objektu na Karlově.

„Nové prostory hledáme už dva roky, za tu dobu jsme si prohlédli asi šest nemovitostí, kam bychom mohli službu pro lidi bez domova umístit. Bývalá ubytovna ČKD je však naprosto nevhodná. Jednak není v docházkové vzdálenosti do města, především ale nesplňuje technické požadavky, protože je naprosto zchátralá,“ uvedl ředitel Oblastní Charity Kutná Hora Robert Otruba.

Obálková metoda

Podle něj měla charita zájem také o budovu bývalého „malého“ domova důchodců v Bartolomějské ulici, kterou prodával Středočeský kraj. „Bylo to obálkovou metodou. Bohužel jsme skončili druzí. Vítěz, který objekt získal, jej, podle našich informací, obratem nabízel k prodeji za dvojnásobnou cenu,“ řekl Otruba.

V současné době charita jedná o koupi objektu Na Bělidle vedle čistírny odpadních vod na Karlově. Problém je ale v tom, že je nemovitost zatížená exekucí. „Snažíme se na prodeji dohodnout s exekutorem,“ vysvětil Otruba.

Důvodem, proč se má Charita z Trebišovské ulice přestěhovat, ale není jen návrat mateřské školy do objektu. Je to také tlak ze strany obyvatel sídliště i bývalého vedení města. Problém je ale podle Otruby také v tom, že město nemá s vládní Agenturou pro sociální začleňování podepsaný tzv. Koordinovaný přístup k sociálně vyloučeným lokalitám a proto je takřka vyloučena možnost čerpat evropské peníze na investice do sociálních služeb pro lidi bez domova.

„Kdyby město s Agenturou spolupracovalo, existuje velká možnost, že bychom prostředky na projekty v této oblasti získali,“ doplnil Otruba. Oblastní Charita Kutná Hora v současnosti pomáhá přibližně 140 lidem bez domova. Podle Otruby jde z více než devadesáti procent o Kutnohoráky.

Mateřské školy Kutná Hora by nové prostory přivítalyŘeditelka Mateřských škol Kutná Hora Pavla Berková by nové prostory přivítala a to nejen z kapacitních důvodů. Ve všech osmi mateřských školách je v současné době zapsáno 481 dětí, což je zároveň plná kapacita.

„V současné době nevydáváme záporná rozhodnutí o přijetí, děti neodmítáme. Měla jsem z toho obavy vzhledem k původním předpokladům, že od roku 2020 budeme muset přijímat i dvouleté děti. Z toho ale neštěstí sešlo,“ uvedla Berková s tím, že nové prostory by uvítala zejména s ohledem na současný stav „Ádlerky“.

Budova totiž podle ní není příliš vhodná pro předškolní děti. „Není zde bezbariérový přístup, navíc je budova nevhodně umístěna v blízkosti autobusového nádraží,“ uvedla Berková. Po rekonstrukci by „Ádlerka“ naopak prý mohla sloužit pro seniory nebo družinové děti.