Důsledky takové prodlevy jsou přitom nasnadě. Zatížení městského rozpočtu a prohloubení nejistoty mezi nemocničními lékaři. Turbulentní změny ve vedení místní nemocnice a v představách o jejím dalším fungování, jež spouštěly pravidelné vlny odchodů kvalifikovaných lékařů, dopadnou nakonec opět zejména na pacienty.

Převod ztěžuje stará státní dotace

Zakopaný pes je nyní v podmínkách udělování státních dotací. Pokud totiž kutnohorská radnice definitivně nezíská výjimku ministerstva financí pro nakládání s majetkem nemocnice, který byl v minulosti pořízen právě za sedmdesátimilionovou státní dotaci, je pravděpodobné, že z celé transakce sejde.

Do Vlašského dvora přitom během letních prázdnin doputovala z ministerstva již dvě zamítavá stanoviska. Za stávající situace tak vedení města může výše zmíněný majetek nemocnice pouze pronajmout či zapůjčit. Rozhodně ne darovat kraji, jak má politická reprezentace v úmyslu. Takové jsou podmínky udělení dotace. Majetek nesmí změnit majitele a účel svého využití. V případě porušení těchto pravidel je nabyvatel dotace, v tomto případě město Kutná Hora, povinen získané prostředky do koruny vrátit.

Výpůjčka může být pro kraj problém

Kutnohorští radní za této situace minulý týden schválili balíček smluv, který počítá i s touto komplikací. Majetek vázaný zmíněnou dotací, jako nové operační sály, by podle jejich znění byl Středočeskému kraji v případě dalšího nepříznivého verdiktu ministerstva financí pouze zapůjčen.
Tato varianta se však jeví jako značně problematická. „Investovat do vypůjčeného majetku je podle mého názoru nesmysl. Pro mě osobně je forma výpůjčky nepřijatelná,“ řekla náměstkyně hejtmana Zuzana Moravčíková.

Žádosti města prý nebyly úplné

Podle názoru středočeské radní však mohla být celá záležitost vyřešena ze strany města již mnohem dříve. Ministerstvu totiž údajně nebylo dostatečně objasněno, že v darovaných nemovitostech bude Středočeským krajem i nadále provozována nemocnice. A tuto námitku nakonec potvrdil také jednatel Nemocnice Kutná Hora Martin Suchánek. „V první žádosti starosta neuvedl, že se nemocnice bude převádět na Středočeský kraj,“ připomněl Suchánek s tím, že druhá žádost již potřebné informace obsahovala. Ministr financí na druhou žádost města poté podle informací Martina Suchánka odepsal, že postrádá záruky Středočeského kraje, že kutnohorskou nemocnici zjednodušeně řečeno nezavře nebo neprodá. I tak město ztratilo téměř dva měsíce času pro případná jednání.

Aktuální situaci nyní může s největší pravděpodobností rozlousknout opět pouze ministr Eduard Janota. Přičemž aktivně jednat se nyní údajně rozhodl právě Středočeský kraj. Podle slov Zuzany Moravčíkové je již dokonce vypracován návrh dopisu, kterým kraj ministerstvu financí tolik požadované záruky poskytne. „Kraje se na případné záruky při předchozích žádostech totiž nikdo neptal. Ani Kutná Hora, ani ministerstvo financí,“ podotkla na adresu státní instituce a kutnohorské samosprávy Zuzana Moravčíková.

Podle jejích slov je však díky zpožděním velmi pravděpodobné, že se v letošním roce již převod místního špitálu nestihne. Dopis musí nejdříve schválit krajská rada a ministerstvo má třicet dní na odpověď. Aby mohli krajští zastupitelé ještě v říjnu, tedy na posledním jednání v letošním roce, rozhodnout, musel by si ministr Janota opravdu pospíšit. A předpokládat, že kutnohorská nemocnice je pro ministra tématem číslo jedna by asi bylo naivní.
Pokud však nakonec svůj názor ministerstvo nezmění a reprezentace Středočeského kraje odmítne provozovat část zařízení formou výpůjčky, zůstane celý proces stát na mrtvém bodě. Kutnohorští zastupitelé by poté zřejmě oprášili plány na provozování nemocnice ve stávající formě, tedy pod vedením města.

Další informace o dění v kutnohorské nemocnici naleznete v rubrice Související články.