Na cestu, kterou ten den absolvovali z Pardubic do Čáslavi, však nezapomenou jak oni, tak starší paní, která ten den díky i jejich pomoci vyvázla z hrozivě vypadající nehody jen s drobnými poraněními a šokem.

„František viděl, jak před námi vytlačila dodávka ze silnice vozidlo Škodu Favorit, které se následně převrátilo na střechu a částečně skončilo v potoce,“ popisuje dramatickou událost plukovník Lanči s dovětkem, že řidič, který nehodu způsobil, z místa ujel a ani nezastavil. „Okamžitě jsme zastavili a doběhli k autu. V autě zůstala uvězněná řidička, starší paní. Dveře však byly zaklíněné a nešly otevřít. Nakonec se nám to však podařilo. Vytáhli jsme ji ven a poskytli první pomoc,“ pokračuje plukovník Lanči.

„Paní měla obrovské štěstí, protože nakonec vyvázla jen s oděrky, poraněným kolenem a pořádným šokem,“ dodává desátník Procházka s tím, že ji udržovali v teple jejich vozidla až do příjezdu záchranné služby.

Právě za tento čin ocenil plukovníka Lančiho a desátníka Procházku ve středu v Praze náčelník generálního štábu, armádní generál Vlastimil Picek svou plaketou za poskytnutí rychlé a účinné pomoci v nouzi. Oba se nikomu nepochlubili a jejich slova: „To by určitě udělal každý,“ adresovaná generálu Pickovi jako odpověď na jeho poděkování a ocenění, potvrzují jen to, že jsou to profesionálové na svém místě. Oznámení o jejich účinném zásahu přišlo až od Krajského ředitelství Policie České republiky v Pardubicích.

Autor: Jana Růžičková, oddělení komunikace s veřejností, Generální štáb Armády České republiky