Odřeknutí členství v komisích zaznamenali třeba v Kutné Hoře. „Pár demisí jsme zaznamenali, ale není to zatím nic vážného. Všechny komise ale máme momentálně obsazené a máme připravené náhradníky,“ uvedla vedoucí odboru správního Městského úřadu Kutná Hora Eva Haroková.

Zároveň ale připouští, že co platí dnes, nemusí být pravda zítra. Kvůli prudkému nárůstu počtu nemocných i lidí v karanténě se totiž zvyšuje riziko, že může dojít těsně před zahájením hlasování k vyřazení členů komisí. V takovém případě má starosta povinnost neprodleně povolat náhradníky, popřípadě jmenovat nové členy komise.

Parkoviště před plaveckým stadionem v Kutné Hoře.
Volební místo drive-in bude před plaveckým stadionem v Kutné Hoře

„Z mého pohledu se jedná vždy o náročnou a sledovanou akci, ať se jedná o jakékoliv volby. Příprava těchto voleb je s ohledem na měnící se situaci v porovnání s jinými volbami opravdu výjimečná. Organizačně je to mimořádně náročné a složité, ale do dnešního dne plníme všechny úkoly,“ doplnila Haroková.

Kritická prozatím není situace ani v Čáslavi. „Máme splněné kvóty na minimální počet členů v okrskové komisi, který je dán zákonem. Je ale pravda, že za běžných okolností bývá členů více," řekl Jan Dobřický z čáslavského městského úřadu.

Minimální počet členů ve volební komisi v Čáslavi je stanoven na šest. „Nyní jich v každém z devíti okrsků máme kolem osmi, čili v případě náhlého výpadku z důvodu nemoci máme stále rezervu,“ doplnil Dobřický.

Ilustrační foto
Sázkové kanceláře hnutí ANO ve středních Čechách nevěří

Pokud by byl výpadek kvůli onemocnění či nařízené karanténě členů komise masivnější, nastoupili by pak v Čáslavi náhradníci, případně zaměstnanci městského úřadu. „Usednout v komisi se bojí především starší lidé, což naprosto chápu. Ideální by byli studenti, ti o to ale zase nemají zájem,“ řekl Dobřický.

Podobné je to i ve Zruči nad Sázavou. „Situaci zatím zvládáme. Případné vypadnutí členů komisí budeme řešit náhradníky nebo zaměstnanci úřadu,“ sdělil starosta města Martin Hujer.