Radnice vyhlásí výběrové řízení na sanační práce a požádá o příspěvek Středočeský kraj, řekl novinářům starosta Martin Starý (Kutnohorská změna).

„Máme nějaké projekty a materiály, jak by se to mělo technicky a stavebně řešit a budeme vyhlašovat výběrové řízení," uvedl Starý. Práce si podle něj vyžádají tři až pět milionů korun a část by mohl zaplatit kraj z peněz určených na likvidaci skládek. „Předjednané to je, ale musíme mít nějaký rozpočet," podotkla místostarostka Zuzana Moravčíková (ČSSD), která je zároveň náměstkyní hejtmana pro investice a veřejné zakázky. „Musíme vyčíslit veškeré náklady a až to budeme mít, půjdu na Středočeský kraj a požádám, jestli by na to mohli dát příspěvek," dodala.

Hygienici radnici sdělili, že pokud není do důlních hald zasahováno, jejich povrch není rozkrýván a jsou zatravněny, žádné riziko lidem nehrozí nebo je minimální. Lokalita je ale cílem hledačů nerostů a kvůli rozkrývání terénu se podle hygieniků uvolňují do životního prostředí druhotné minerály s vysokým obsahem arzenu, který je toxickým prvkem a může způsobit i závažné akutní otravy. Starý uvedl, že až na Kaňku skončí práce, bude muset městská policie dohlížet na to, aby se tam hledači nerostů už neobjevovali.

Starosta v minulosti poukázal na to, že lidé na Kaňku žijí vedle arzenu po celé generace. Arzen je podle něj v Kutné Hoře všude, ale na Kaňku je ho abnormálně. Od loňského podzimu jsou v okolí hald cedule se zákazem vstupu.

Bývalá hornická osada Kaňk leží tři kilometry severně od Kutné Hory a je jednou z jejích místních částí. Vznikla v druhé polovině 13. století v souvislosti s objevem rozsáhlých nalezišť stříbra a mědi. Těžba také dala Kaňku jméno, neboť německý název Gang znamená mimo jiné důlní chodbu.