Už teď je tak jasné, že hlavním tématem jednání městských zastupitelů, které se v Rytířském sále Vlašského dvora uskuteční v úterý 12. prosince od 16 hodin, nebude schvalování budoucího rozpočtu města, tak, jak tomu na konci roku obvykle bývá.

Návrh na odvolání kutnohorského starosty podala skupina čtyř zastupitelů, konkrétně Jakub Obraz (ŠANCE), Karel Koubský st. (KDU-ČSL) a Jan Havlovic (ALTERNATIVA). K opozičním zastupitelům se ale přidal také Josef Kraus (ANO). Ten spolu se svými stranickými kolegy zároveň podal návrh na odvolání radních za ČSSD. Zatímco důvody pro odvolání radních vzhledem k odstoupení ČSSD od koaliční smlouvy lze chápat jako vcelku logické, důvody pro odvolání starosty jsou, alespoň podle navrhovatelů, daleko zásadnější. „Jde o dlouhodobý problém. My jsme chtěli být součástí koalice, což se nepodařilo. Koalice, která vznikla a je tři roky u moci, ale fungovala špatně,“ uvedl Jan Havlovic.

Vzápětí vyjmenoval i konkrétní důvody, proč je pod návrhem na odvolání Martina Starého podepsán. „Zejména se nám nelíbí plán investičních akcí, vše bylo vedeno chaoticky jen podle toho, jaké ministerstvo zrovna vypsalo dotace. Příkladem je nesmyslně drahá rekonstrukce Vlašského dvora, která ale kutnohorským občanům nic konkrétního a smysluplného nepřinese, podobně jako Sankturinovský dům či předražená sportovní hala,“ vyjmenoval Havlovic.

Odvolání starosty chápe jako možnost zastavit ještě „přešlapy“, které by mohly nastat v plánovaných investičních akcích. „Vím, že je to v podstatě jen na půl roku, ale i tak si myslím, že to smysl má,“ doplnil Havlovic.

Podobně to vidí i další z navrhovatelů na starostovo odvolání Jakub Obraz. „Smysl to má, nejde jen o nějaké plácnutí do vody, ale o opravdovou snahu starostu odvolat. Samozřejmě jsme řešili, jestli to na tak krátký časový úsek ještě má význam, ale město ještě čeká schvalování poměrně velkých investičních akcí a starosta se úplně vymkul kontrole a nedá se říct, že by primárně myslel na prospěch města. Náš krok sice může vypadat jako destabilizační, ale opak je pravdou. Je to krok ke stabilizaci,“ řekl Obraz.

Ani Josef Kraus nemá příliš odlišný důvod pro starostovo odvolání. „Pan starosta ztratil naší důvěru. A to jak zastupitelů, tak členů městské rady. Jeho odvolání určitě smysl má, změny na radnici budou prospěšné a v zájmu města. Já jsem návrh na jeho odvolání podepsal s podporou celého klubu ANO,“ řekl Kraus s tím, že hlavním smyslem starostova odvolání je vytvořit na radnici stabilní prostředí a místo šarvátek se vrátit k práci. „Máme zájem učinit jakousi širší dohodu napříč politickými uskupeními,“ doplnil Kraus.

Tu by si Jan Havlovic představoval také v rámci městské rady. „Chtěli bychom, aby v radě nově usedli zástupci ŠANCE a KDU-ČSL,“ řekl Havlovic. Nedůvěru jako hlavní důvod pro starostovo odvolání uvedl také zastupitel Karel Koubský st. „Pan starosta několikrát uvedl nepravdivé nebo zkreslené informace. Je potřeba udělat tento krok, aby mohlo být na stav věcí nahlíženo tak, jak se opravdu mají a aby se jednání na radnici zbavila emocí a osobních animozit,“ řekl Karel Koubský st. O tom, jestli Martin Starý odvolání z postu starosty ustojí nebo ne, se rozhodne příští úterý 12. prosince odpoledne.