Klášter v ulici Jiřího z Poděbrad koupila v roce 2016 Římskokatolická farnost – arciděkanství Kutná Hora od sester Voršilek, které se po dlouhých letech působení v Kutné Hoře přestěhovaly do Prahy a Olomouce. Původním záměrem bylo využít celou budovu kláštera pro vzdělávání, prostory však těmto účelům legislativně nevyhovovaly.

Nájemní bydlení se nabízelo jako smysluplné a udržitelné využití prázdného křídla. Na začátku roku 2023 zahájila farnost přestavbu konventu kláštera. Citlivou rekonstrukci provedla podle návrhu Kodet architekti společnost Kutnohorská stavební a místní řemeslníci.

První nájemníci by se mohli nastěhovat už v květnu

close Nové nájemní byty v bývalém klášteře sv. Voršily v Kutné Hoře - vizualizace. info Zdroj: se souhlasem Římskokatolické farnosti - arciděkanství Kutná Hora zoom_in Nové nájemní byty v bývalém klášteře sv. Voršily v Kutné Hoře - vizualizace. „Při opravě jsme se snažili v co nejvyšší míře respektovat památkovou podstatu objektu a propojit ji s moderními požadavky na bydlení. Vysoké klenuté stropy nás inspirovaly k vestavbám útulných obytných pater a velkorysé chodby zase zvou ke komunitnímu sousedskému setkávání,“ uvedla Soňa Krejčová, technická správkyně památek kutnohorské farnosti s tím, že byty budou hotovy během března a reálně se na ně budou moci zájemci přijít podívat při Dnech otevřených dveří v pátek 12. dubna a v sobotu 13. dubna. První nájemníci by se poté mohli nastěhovat už v květnu letošního roku.

close Nové nájemní byty v bývalém klášteře sv. Voršily v Kutné Hoře - vizualizace. info Zdroj: se souhlasem Římskokatolické farnosti - arciděkanství Kutná Hora zoom_in Nové nájemní byty v bývalém klášteře sv. Voršily v Kutné Hoře - vizualizace. Historická budova z 18. století byla v souladu se svým statusem kulturní památky opatřena bezbariérovým vstupem, výtahem, kolárnou / kočárkárnou a moderním způsobem vytápění s odečtovými přístroji pro inteligentní rozdělování nákladů, v každém bytě je navíc podružný vodoměr na teplou i studenou vodu. Nájemníci budou moci sledovat spotřebu v mobilní aplikaci. V bytech byly využity vysoké klenuté stropy k vestavbám obytných pater, budoucím nájemníkům budou k dispozici i plně vybavené kuchyňské linky a koupelny. Více informací je k dispozici na právě spuštěném webu.