VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ptáme se bývalého a nového starosty Kutné Hory

Kutná Hora – Místostarosta starostou, starosta zastupitelem. Výsledek zemětřesení, které kutnohorská radnice zažila minulý týden. Deník oběma mužům, Josefu Viktorovi (ANO), novému starostovi Kutné Hory a Martinovi Starému (ZMĚNA), starostovi odvolanému, položil několik stejných otázek.

20.12.2017
SDÍLEJ:

Josef ViktoraFoto: Deník / Šmok Jan

V nich se oba vyjadřují k nastalé situaci, včetně toho, co stálo za Starého pádem nebo toho, zda se chystají znovu oslovit voliče v komunálních volbách. Každý z nich podle očekávání vidí situaci trochu jinak. V nich se oba vyjadřují k nastalé situaci, včetně toho, co stálo za Starého pádem nebo toho, zda se chystají znovu oslovit voliče v komunálních volbách. Každý z nich podle očekávání vidí situaci trochu jinak. 

Zatímco Josef Viktora vidí příčinu zejména v neustálých půtkách mezi opozicí a koalicí, které převládají už několik volebních období, Martin Starý naznačuje, že za jeho odvoláním stojí zákulisní praktiky, ve kterých prý jde nejen o moc nad městem, ale také o hodně peněz pro některé „vyvolené“ a až čas prý ukáže, co skutečně za jeho odvoláním stálo.

Buď jak buď, do konce volebního období zřejmě Kutnou Horu ze starostovského křesla povede Josef Viktora.

Odpovídá Josef Viktora

Josef Viktora

Co si myslíte, že obrazně řečeno zlomilo vaz Martinu Starému? Co bylo hlavní příčinou jeho odvolání?

Já se k téhle otázce strašně nerad vyjadřuji. Myslím si, že to byla hlavně nekomunikace z jeho strany s opozicí. Bývalý pan starosta se nechal strhnout spíše bojem s opozicí a svým vlastním postojem. Zbytečně převládaly praktiky z minulosti, z minulého vedení, kde se to nějakým způsobem vymezilo.

K jeho odvolání ale určitě přispěl i nesoulad v jeho vlastním uskupení, tedy Kutnohorské změně. Komunální politici musejí přijímat i kompromisy a zároveň respektovat sliby voličů.

Co teď plánujete dál, co máte jako hlavní cíl svého starostovského působení na kutnohorské radnici?

Hlavní cílem bylo schválit rozpočet na příští rok, což se nám podařilo bez velkých problémů. Moje představa je, že chci radu, kde bude zastoupení všech politických subjektů.

Komunální volby jsou za rohem, půjdete do nich? A se stejným uskupením jako do těch minulých?

ANO do voleb určitě půjde. Já osobně také, ale v tuto chvíli nevím, jestli jako lídr strany, to je všechno ještě předmětem jednání a bude se to odvíjet od celkové předvolební situace.

Pokud by k tomu situace dospěla, přijal byste po říjnových volbách 2018 znovu post starosty?
Ano.

Odpovídá Martin Starý

Martin Starý

Co si myslíte, že Vám obrazně řečeno zlomilo vaz? Co bylo hlavní příčinou Vašeho odvolání?

Já si myslím, že mi nic vaz nezlomilo. Možná to odvolání mou pozici před komunálními volbami v Kutné Hoře naopak posílí. Podobně, jako tomu bylo u pana Babiše před parlamentními volbami. On byl přece také nejdřív odvolán – a pak vyhrál volby. To ukáže čas.

Pokud myslíte „za co“ jsem byl odvolán, žádný pádný a jasný důvod jsem neslyšel. Tuším, že jsem některé hráče mohl hodně vyděsit tím, co jsem nedávno začal připravovat. A jim se podařilo zařídit, abych v tom nemohl pokračovat z pozice starosty města. Je to velká hra, hra ne zrovna čistá, ve které jde nejen o moc nad městem, ale také o hodně peněz pro některé „vyvolené“. Ale i taková politika může být.

Takže důvody odvolání si zatím nechám pro sebe. Až přijde čas, bude velké překvapení, co ve skutečnosti za mým odvoláním stálo.

Co teď plánujete dál, zůstanete řádným zastupitelem nebo kutnohorskou radnici úplně opustíte?

Rozhodně zastupitelem zůstanu. Budu dál zastupovat zájmy občanů, kteří mne zvolili a dali mi důvěru. Samozřejmě až do konce volebního období, slíbil jsem to a dlužím jim to. Mimo jiné budu dohlížet na to, aby všechny mnou úspěšně rozjeté projekty ku prospěchu města a jeho občanů běžely dál.

Také se budu na radnici hodně ptát na to, co se tam zrovna teď děje, i když to pro ně třeba nebudou zrovna příjemné otázky.

Komunální volby jsou za rohem, půjdete do nich? A se stejným uskupením jako do těch minulých?

Teď je to hodně čerstvé, ale ohlasy a podpora lidí mne utvrdila v tom, že za mnou většina z nich stojí. Tato veřejná a viditelná většina je pro mne mnohem důležitější, než těch pár rukou, které se zvedly pro mé odvolání.

Já si podpory lidí ve městě vážím a budu na ni reagovat usilovnou prací ve prospěch celku. Uskupení zůstává. Otázkou do budoucna je spíš obnova našich řad, rádi uvítáme nové aktivní a loajální lidi.

Pokud by k tomu situace dospěla, přijal byste po říjnových volbách 2018 znovu post starosty?

Ve funkci starosty jsem získal hodně zkušeností, ale zažil jsem i mnoho zklamání, včetně zrady z vlastních řad. Poučilo mne to. Připravili jsme tu k realizaci řadu velkých projektů, ale i menších věcí, ze kterých město bude čerpat užitek ještě mnoho let po nás. Pokud chceme, aby zde žili a stěhovali se sem mladí a noví lidé, nemůžeme spravovat město jen konzervativně. Musíme hledat a rozjíždět nové věci, i když se podaří jen některé. Takový je život.

Bez ohledu na to, že už bych věděl, do čeho jdu, na koho a na co si mám dávat pozor a jak postupovat při vedení města, nechci spekulovat o funkci starosty. Voliči rozhodnou. Někteří starostové v Kutné Hoře byli ve své funkci po více volebních období za sebou, někteří ne. Po volbách uvidíme.

Autor: Hana Kratochvílová

20.12.2017
SDÍLEJ:

SERVIS

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 12 500 Kč

Pomocní pracovníci v rostlinné výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 40. Poznámka: Praxe ve sklizni ovoce - jablek. , V případě zájmu se hlaste telefonicky., Místo výkonu práce: Horušice 100. Pracoviště: Sady svobodná ves, s.r.o., 285 73 Horušice. Informace: Jiří Vaníček, +420 603 851 289.

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 110 Kč

Zámečníci strojů ZÁMEČNÍK/-CE rovnání dílů ve strojírenské zakázkové výrobě. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZÁMEČNÍK/-ICE rovnání dílů ve strojírenské zakázkové výrobě, středisko/pracoviště Hlízov 2, jednosměnný provoz, nástup možný ihned nebo dohodou., Náplň práce: rovnání dílů, vhodné pro manuálně zručné pracovníky/-ice., Požadujeme: základní znalost strojírenské výroby, čtení strojírenských výkresů, praxe v oboru výhodou., Nabízené výhody: práce v jednosměnném provozu, možnost přizpůsobení začátku a konce směny, zaškolení na danou pozici zkušeným lektorem, pravidelné výplaty, osobní ohodnocení, odměna za výkon, bonus za produktivitu, odměna za kvalitu, odměna za přivedení zaměstnance, odměna za přínos, úsporu či zlepšující proces., Nabízíme: práci v rozvíjející se české firmě, přátelský a tvůrčí kolektiv, slušné jednání, příjemné prostředí. Životopisy zasílejte na e-mail: jobs@svmetal.cz, Informace o firmě naleznete na. www.svmetal.cz, Podrobnější informace o nabízené pozici se dozvíte při osobním pohovoru.. Pracoviště: Sv metal spol. s r. o. p, 285 32 Hlízov. Informace: Veronika Antalová, +420 495 433 189.

Výroba - Výroba Seřizovači 115 Kč

Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) OBSLUHA CNC OHRAŇOVACÍHO LISU. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 115 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: OBSLUHA CNC OHRAŇOVACÍHO LISU, pracoviště Hlízov, jednosměnný provoz, nástup dohodou., Jedná se o samostatnou a zodpovědnou práci ve strojírenské zakázkové vžýrobě, nutná základní znalost čtení strojírenských výkresů., Celé znění textu k nabízené pozici se dočtete na našich internetových stránkách: www.svmetal.cz, Životopisy zasílejte na e-mail: jobs@svmetal.cz. Pracoviště: Sv metal spol. s r. o. p, 285 32 Hlízov. Informace: Veronika Antalová, +420 495 433 189.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 18 000 Kč

Obsluha lakovacích zařízení na povrchovou úpravu kovů a jiných materiálů Operátoři práškové lakovny. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Špičkové zpracování plechu, na kterém se podílí i práškové lakování, to je značka naší práce! Jsme dynamicky se rozvíjející, exportní firma v oblasti strojírenství (zpracování plechu na zakázku) a tepelné technice. Mezi naše zákazníky patří nadnárodní společnosti včetně výrobců z oblasti kolejových vozidel. Víme, že úspěch firmy závisí na našich zaměstnancích. , Náplň práce: Povrchová úprava dílů nanášením práškových barev., Nedovedete si představit, co budete dělat?, Nepoužíváme ředidla, pracujeme s práškovými barvami na bázi mletého plastu. Noví zaměstnanci se nejprve naučí správně navěšovat výrobky určené k lakování, pak zkusí (pod vedením zkušených kolegů) v kabině lakovat výrobek ruční pistolí. V kabině pracuje vždy dvojice zkušených lakýrníků/lakýrnic a my bychom byli rádi, abyste i vy mezi ně patřili. , Jaké znalosti a dovednosti byste měli mít: vyučení je výhodou, zájemce ZAUČÍME! manuální zručnost, samostatnost, pečlivost, schopnost se učit novým věcem., Co vám můžeme nabídnout: určitě vás zaučíme a pomůžeme v začátcích, motivující finanční ohodnocení, pomůžeme vám získávat nové znalosti o tomto oboru, stravenky, týden dovolené navíc, příplatek za ztížené prac.podmínky, příplatek za odpolední nebo noční směnu, příspěvek na penzijní připojištění., V případě zájmu pište na uvedený email nebo volejte PO-PÁ od 8:00 do 18:00., Místo výkonu práce: Okružní 600, Zruč nad Sázavou. Pracoviště: Boki industries a.s. p, Okružní, č.p. 600, 285 22 Zruč nad Sázavou 1. Informace: Renata Chroustová, +420 734 390 266.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hrdými zachránci životů se mohou cítit skauti z Dobříše nebo třeba školáci z Brandýsa nad Labem. Ale i další a další dětské kolektivy. A vůbec všichni, kteří se zapojili a stále zapojují do projektu proměny prosklených čekáren u zastávek autobusů.
5

Děti pomáhají ptákům včas odhalit překážku

Videosouhrn 19.–20. května 2018

Šlechtična versus štokr a prohra siláka s malotraktorem: zhlédněte videa víkendu

Okresní fotbalové výsledky z víkendu 19. a 20. května

Kutnohorsko /FOTOGALERIE/ - Výsledky a střelci zápasů okresních fotbalových soutěží mužů na Kutnohorsku za uplynulý víkend.

Po hledaných školačkách pátrá pražská policie i v Kladně a Nymburce

Střední Čechy – Po dvou mladých Středočeškách, jejichž útěky pro ně nejsou ničím neznámým, pátrají pražští kriminalisté. Obě již byly hledané opakovaně – a obě nedovoleně opustily diagnostický ústav v Praze 4. Zmizely však odtud nezávisle na sobě.

Návrhu na vstup do vlády dala středočeská ČSSD tři jedničky

Střední Čechy – Na rozdíl od sociálních demokratů z Ústecka, jejichž představitelé se vyslovili proti účasti své strany v připravované vládě, středočeská organizace ČSSD vládní angažmá podporuje. V sobotu to ukázalo hlasování na krajské konferenci v Kladně. V tamější Vašatově ulici získala varianta vstupu do vlády výraznou podporu. Souhlas vyjádřený třemi jedničkami.

OBRAZEM: Proč se svlékají raci? Nejen to se dozvěděli návštěvníci Vodního domu

Hulice - Muzejní noc se konala v sobotu 19. května v Návštěvnickém středisku Vodní dům v Hulicích. Byla zde připravena netradiční noční prohlídka expozice. Velký zájem byl o komentované krmení raků a netopýra. K dobré náladě přispělo vystoupení cimbálové muziky Trnka.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT