„Dnes máme rok 2018 a já nemohu nezmínit symboliku osmičky v českých dějinách. Založení Univerzity Karlovy před 670 lety, vznik Československa před 100 lety. Máme tu ale i jiné osmičky - 1938 a Mnichovskou dohodu, 1948 a nástup totalitní moci, 1968 a příchod sovětské armády,“ uvedla doktorka Radka High.

„Dovolím si pronést jedno přání - hledejme pravdu, ptejme se, vzdělávejme sebe i ostatní, diskutujme s lidmi ve svém okolí, aby ty druhé osmičky zůstaly jen závanem minulosti a my a naše děti mohli žít i nadále v demokratické společnosti, která zastává demokratické principy,“ pokračovala.

Slova doktorky Radky High jsou optimistická. Jsou nadějí, že lidé, kteří se snaží „okleštit“ akademické svobody a svobody jako takové, kteří sní o návratu těch druhých „osmiček“, nemají šanci. Mladá generace jim to nedovolí.

Dejme ale slovo Radce High: „Budeme podporovat činnosti a zájmy naší alma mater a s neúnavnou pílí se budeme věnovat humanitním studiím. Ne pro zisk a slávu, ale pro to, aby byla šířena pravda a její světlo, na němž spočívá blaho lidského rodu.“

Petr Čornej přednášel v Čáslavi.
Petr Čornej přednášel v Čáslavi
Z přednášky Kristýny Svobodové o architektuře v Čáslavi.
Přednáška Kristýny Svobodové odhalila klenoty čáslavské architektury