Kdo vystřídá herečku Hanu Maciuchovou aliaz Virginii Woolfovou a Judy Garland v Ratajích nad Sázavou na festivalu Pirkenštejnský ptáček?producent projektu Michal Hrubý: Hned tři skvělé herečky, Anna Šišková, Jitka Schneiderová a Jana Krausová, pro kterou nejsou Rataje žádnou neznámou, protože před dvěma lety hrála s Karlem Rodenem v Ratajích ve hře „Otevřené manželství“.

Letos se hraje komedie „Vše o ženách“, autorem hry je současný chorvatský dramatik Miro Gavran, který vyprodává divadla od Washingtonu přes Buenos Aires až po indické město Bombaj a vypadá to, že letos v létě i Prahu a Rataje nad Sázavou, co nám o hře prozradíš?

Michal Hrubý: Je to hra o mužích, kteří se domnívají, že všechno ví… a to nejen o ženách. Taková dámská jízda nejen pro muže. Prostě překvapivý, zábavný a vzrušující pohled do světa žen. Každá herečka hraje 5 rolí, takže divák může sledovat 15 různých poloh žen, plakat, dojímat se i zamýšlet. Hru režíruje Jana Janěková, která divákům ukáže, že ženy mají velký smysl pro humor a to i v krizových situacích.

Opravdu si myslíš, že je možné, se o ženách dozvědět vše?
Michal Hrubý: Přijďte se podívat.

Jak se ty a herečky těšíte do Ratají nad Sázavou?
Michal Hrubý: Já se těším na ratajský adrenalin. Mezi herci se vypráví o ratajských zážitcích a všichni se těší na pověstné ratajské diváky, kteří jsou ochotni sedět v dešti větru a nepřízni počasí a umí udělat krásnou atmosféru.

Máte těsně před premiérou 9. července na letní scéně Vyšehrad, jak se Vám hraje pod širým nebem?
herečka Anička Šišková: Zkouší se výborně, atmosféra je velmi příjemná, je to vtipná hra a já se při tom velmi bavím. Na premiéru se velmi těším, ale mám trochu trému, hra má 16 obrazů, tak jsme zvědaví, jak to bude všechno fungovat, ale je to vzrušující. Zkušenosti z letních scén mám, hraje se trošku hůř, ale zase je tam lepší atmosféra, to je zajímavé, lidé reagují dvojnásobně a spontánněji.

Hned z Vyšehradu jedete 14.července do Ratají nad Sázavou, znáte to v Ratajích?
Anička Šišková: Do Ratají se velmi těším, protože do okolí Ratají, Uhlířských Janovic a do Staňkovic, často jezdím se svým přítelem, který tam má maminku a trávíme tam víkendy, staráme se o zahradu, chodíme do hospody. Mám to tam moc ráda, je tam krásná příroda, hory, tak trošku, trošičku, mi to připomíná Slovensko. Tak doufám, že se na mě do Ratají přijdou známí podívat.

 

Co komedie o ženách prozradí?

Je to hra o mužích, kteří se domnívají, že všechno ví… a to nejen o ženách. Je příležitostí pro tři skvělé herečky, z nichž každá se představí v pěti rolích, a to vše v rytmu songů šedesátých let 20. století. Autorem hry je současný chorvatský dramatik, který vyprodává divadla od Washingtonu přes Buenos Aires až po indické město Bombaj. Premiéra představení je 9. července 2007 na Letní scéně Vyšehrad, Praha.

Režisérka Jana Janěková charakterizuje hru Vše o ženách: „Myslím, že tato “hra“ je nezařaditelná a to samo o sobě je lákavé i pro diváka. Přirovnala bych to ke kukátku s barevnými sklíčky, které vám vytvářejí stále nové obrazce podle pohybu. Je to barevné spektrum letmého pohledu do světa žen. Velmi překvapivé, zábavné a vzrušující. Divák se může hodně smát i plakat i dojímat i zamýšlet i se ztotožnit. Snažím se vždy dokázat, že ženy mají velký smysl pro humor a to často i v krizových situacích. Jsou nositelkami nového života od přírody a to jim dává velkou sílu.“