„Je hotová první řada a dokončují se posynchrony,“ zmínila Bohuslava Holubová za natáčecí štáb ČT. Od 10. září se začne točit druhá řada. „V druhé sérii Školy Na Výsluní bude rozehráno několik hlavních motivů, jednak vztah paní učitelky k panu řediteli, ale i důsledky školské reformy na malou venkovskou školu,“ podotkli scénáristé Eva a Ivo Pelantovi. „Do školy začne chodit i neslyšící Lenka, která se začne sbližovat se spolužáky a navíc na děti čeká nevídané dobrodružství, protože v kraji řádí pyroman,“ nastínil další zápletku pár scénáristů. „Opět se předpokládá, že část natáčení by proběhla v Ratajích,“ sdělil ratajský starosta Luboš Kubát, který se podělil o pár z mnoha zkušeností z natáčení.

Jak konkrétně to třeba ovlivnilo zaběhnutý chodměstyse?
Opět jsme teď mohli dát do provozu knihovnu, ze které byla v době natáčení maskérna a kostymérna, tudíž byl provoz omezený. Není to definitivní, protože od září se budeme měnit opět v natáčecí prostory.

Nač jsou určeny peníze, které z natáčení získáte?
Ty peníze máme připravené na rekonstrukci zámku. To, co máme na první etapu, tak máme na termínovaném účtu. Ta rekonstrukce bude tak náročná, že je potřeba, aby se tu natáčelo tři sta šedesát dní v roce.

Rataje jsou lákavá lokalita pro filmaře, hradPirkštejn se již objevil například v pohádce o Bajajovi. Jak to vidíte Vy?Jsme zajímavá lokalita tím, že v jedné obci je zámek a zároveň jeden z mála původních gotických hradů, který se dochoval do současnosti, aniž by se z něj stala zřícenina. Také nebyl nikdy výrazným způsobem přestavěn.