„Myslím, že tak bych měl nejlepší možnosti hájit zájmy voličů – uvidíme, jak by se to dalo stíhat,“ prohlásil Rath. „Pan Topolánek se ale nemůže radovat, že se mě zbaví,“ smál se Rath v sobotu večer v Lidovém domě, de sociální demokraté slavili volební úspěch.

Dobře si však uvědomuje, že k tomu, aby se stal hejtmanem, je ještě daleko. „My budeme jednat se všemi,“ naznačoval, že podporu bude hledat i v řadách komunistů a členů ODS, ačkoli již před volbami prohlašoval, že s nimi žádném případě do koalice nepůjde. „To stále platí – věřím ale, že se mezi nimi najdou slušní lidé, kteří se nechají přesvědčit,“ naznačil, že skutečně ve Středočeském kraji uvažuje o menšinové vládě ČSSD podporované či tolerované některými z politických oponentů. Odmítá však, že by v řadách protivníků hledal přeběhlíky. Prý by se ovšem mohli zajít zastupitelé, kteří by podpořili některé věci z programu sociálních demokratů – zejména přeměnu pětice krajských špitálů v neziskové nemocnice, zrušení poplatků v těchto nemocnicích a zavedení jízdného pro žáky a studenty do škol zdarma.

O tom, jak naložil v volebním výsledkem,horečně přemýšlejí i političtí protivníci. Ti však nechtějí naznačit vůbec nic. „Vše je otevřené, musíme si na to sednout s chladnou hlavou,“ řekl dosavadní hejtman z ODS Petr Bendl.

Podle všeho lze ale dopředu vyloučit úvahy o tom, že by se ve středních Čechách mohla vytvořit koalice ODS a ČSSD – ovšem bez bouřliváka Ratha, který by se s protivníky stěží dohodl. Zvláště po dosti drsné volební kampani. „Tomu, kdo o něčem podobném přemýšlí, bych doporučil, ať si dá na hlavu obklad,“ řekl Deníku předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Jaká byla atmosféra v opozičních volebních štábech?

Oslavy sociálních demokratů se skryly v zákulisí

Zabíjačkové speciality byly na oslavu, zvěřinový guláš a teplá šunka spíše na žal. Pohoštění připravené pro lidi, kteří ve štábech největších politických protivníků ve středních Čechách v sobotu čekali na spočtení výsledků do krajských voleb, se totiž dosti lišilo. Zatímco na krajském úřadě, kde posmutněle sledovali počítání hlasů členové ODS, nikdo neměl na přichystané pochoutky velké pomyšlení, v Lidovém domě, kde středočeská ČSSD slavila úspěch společně se stranickými špičkami, lahůdky z pašíka jen mizely.

Co všechno se odehrávalo v táboře ČSSD, ale zůstalo médiím utajeno. Sociální demokraté totiž pro novináře připravili improvizované studio, kam mezi žurnalisty občas zavítali – sami mezi sebou ale slavili v uzavřených prostorách. „Chtěli jste, ať si připijeme, tak jsme tady,“ hlaholil David Rath, když si se šéfem středočeské ČSSD Richardem Dolejšem přiťukávali před objektivy půllitry s pivem. Po tomto pózování ale v zákulisí nepochybně došlo i na něco ostřejšího – a zřejmě i na vítězný doutník. „Možná si ho dám,“ řekl Rath Deníku. A jedním dechem přiznal, že ač jako lékař dobře ví i škodlivosti kouření, tabáku se zcela nevyhýbá. „Občas si zakouřím dýmku nebo si dám doutník,“ přiznal se k neřesti. „Ale není to často – tak jednou do měsíce…“

Výsledky krajských voleb mohou promluvit do celostátní politiky

Porážka ODS v krajských volbách byla celorepublikovým debaklem největší vládní strany. A prohru nečekaného rozsahu nemohl umenšit ani fakt, že třeba ve středních Čechách nebyl rozdíl vůči ČSSD tak výrazný jako v jiných regionech.

„Jsou i okresy, kde ODS výrazně vyhrála. Nicméně je třeba dívat se na to jako na celek a říci, že sociální demokracie kampaní, kterou nastavila – jak tou anticentrální, tak tou špinavou – nás porazila,“ přiznal stav věcí dosavadní středočeský hejtman a současně místopředseda ODS Petr Bendl.

Provokatér David Rath z ČSSD, který právě ve středních Čechách chce Bendla na postu hejtmana vystřídat, předpokládá, že debakl politických protivníků nezůstane bez dopadu na celostátní politické scéně. „Pan premiér Topolánek je vystudovaný důstojník. Myslím, že by se měl rozpomenout, co má v podobné situaci voják udělat. V příštím týdnu mu to připomenu,“ prohlásil Rath s úsměvem od ucha k uchu.

To, že Topolánek se bude muset rozhlédnout, které zákopy (pokud přijmeme Rothovu rétoriku) vedou do týlových pozic, připouští i Bendl: „Myslím, že ODSka si nad tím výsledkem bude muset sednout a říci si, kde jsou jeho hlavní důvody.“

Jedním dechem ale naznačuje, že prohraná bitva není ještě prohraná válka – a nevidí důvod házet flintu do žita. „Já jsem nikdy nebyl člověk, který by měl svůj život svázaný s politikou,“ připustil Bendl, že si možná bude muset hledat jinou práci. S úspěchem největších politických rivalů se ale smířit nehodlá: „Nicméně se určitě nedáme. Dneska je to takhle – a zítra to může být úplně jinak…“

Podle Bendlova mínění ještě není dobojováno – a bude hodně záležet na diplomatickém umu partajních vyjednavačů v jednotlivých regionech. Soudí, že ČSSD svůj úspěch ještě nemusí plně využít. „Pořád můžou ty koalice vypadat různě,“ naznačil Bendl, kudy se po volební prohře ubírají úvahy představitelů ODS.