„Nové expozice mají interaktivní formou připomenout slávu a historii Vlašského dvora, stejně jako rozkvět celého města za doby důležitých panovníků vztahujících se ke Kutné Hoře,“ připomněla ředitelka Průvodcovské služby Kutná Hora Andrea Kapounková.

Až to rozvolnění současných opatření dovolí, mohou se návštěvníci těšit například na královskou mincovnu s originálem pražského groše, která je koncipována jako prohlídkový okruh bez průvodce, nebo na Královský palác. „S průvodcem zamíří návštěvníci do audienční síně, královské kaple a komnaty s filmovými kulisami k jednotlivým panovníkům,“ vysvětlila Kapounková.

V nabídce expozic je také Záhada ztraceného stříbra, interaktivní prohlídka nově zpřístupněného sklepení. „K vidění budou ale také expozice na chodbách věnované městské samosprávě a významným kutnohorským osobnostem nebo úvodní informace ve Šmitně na nádvoří,“ doplnila ředitelka.

Mezi interaktivními exponáty se ukrývá i naprostý unikát: mincovní volant, který ukazuje sbírku mincí od středověku až po současnost. Návštěvník se zatočením volantu ocitne v období, které si vybere, a seznámí se s tehdejšími mincemi.

Podle Kapounkové nebylo tak náročné provedení stavebních úprav, které instalaci nových expozic předcházely, jako koordinace samotných realizací.

„Nejdříve bylo nutné propojit a hlavně provázat projekt stavební části s projektem expozic. Následovaly postupy prací při realizaci expozic, na které se podílely čtyři dodavatelské firmy. Tyto koordinace jednotlivých dodávek, činností grafiků, filmařů a kulisáků i dalších prací a jejich vzájemné provázanosti skýtají při realizacích největší úskalí. Jde totiž o vzájemně cizí subjekty, které musí vytvořit jeden funkční celek živého organismu, kterým expozice je," poznamenala Andrea Kapounková.

Vlašský dvůr je na seznamu národních kulturních památek. Jeho rekonstrukce, která zahrnovala i revitalizaci parku, stála zhruba 120 milionů korun, přibližně 90 milionů by přitom měla pokrýt dotace.