Mezi nejdéle sloužící starosty na okrese patří močovický starosta Milan Kos. Za sebou má sedm volebních období, což znamená osmadvacet let, které prožil jako starosta. V říjnových volbách se o přízeň místních utká znovu.

„Odpověď, proč kandiduji znovu a proč jsem to nikdy nevzdal, je jednoduchá. Během každého volebního období jsme rozjeli několik zajímavých projektů, které se ale nepodařilo dokončit. Čtyři roky jsou příliš krátká doba. Vždy jsem chtěl být u jejich dokončení,“ uvedl Milan Kos.

Velmi podobně to vnímá i další „zasloužilý“ starosta. Luboš Kubát je starostou Ratají nad Sázavou od roku 1994, kandidovat tak letos bude posedmé. „Každý rok byla rozjetá nějaké větší akce, u které bylo jasné, že se za jedno volební období nestihne, ať už jde o rekonstrukci zámku či kanalizaci. Nechtěl jsem od toho utéct a nechat to někomu dalšímu. Ztrácel by se zbytečně čas, než by se nový člověk do veškeré problematiky zasvětil,“ řekl Kubát.

S těmito „superstarosty“ si ale v ničem nezadají „superstarostky“. Na okrese jich najdeme několik. Jednou z nejdéle sloužících starostek je Eva Mottlová, starostka obce Podveky. V jejím čele stojí od samého začátku vzniku obce v roce 1993. Tehdy totiž Podveky vznikly jako samostatná obec rozdělením s obcí Otryby.

„Za ty roky se v obci podařilo ledacos vybudovat. Upravovali jsme budovu školy, vybudovali obchod, aby měli lidé kam chodit nakupovat. Chtěla bych tyhle věci udržet, proto kandiduji znovu,“ popsala hlavní motivaci své v pořadí osmé kandidatury Eva Mottlová.

Není to však jediný důvod. „Určitě to není tak, že bychom měli všechno hotovo a usínali na vavřínech. Stále je co budovat. I to je motivace mé kandidatury. Teď nás kupříkladu čeká čistička o vodovod,“ popsala Mottlová, která loni obdržela z rukou předsedy Senátu ocenění, jehož se dočkali starostové pracující v čele zastupitelstev více než 20 let. „To jsem měla za sebou už pětadvacet let starostování,“ poznamenala.

Nejtěžší okamžiky jsou prý takové, když se něco povede a lidé to jako samozřejmost. „Ale když se něco nepovede, je kritika hodně slyšet,“ podotkla starostka Podvek.

Podobné zkušenosti má i Ludmila Zimová Lehetová, starostka Chotusic. „Tak to opravdu je. Já mám ale naštěstí takovou povahu, že se z neoprávněné kritiky nijak nehroutím. Umím komunikovat s lidmi a řešit konflikty,“ řekla chotusická starostka, která v letošních komunálních volbách kandiduje počtvrté, ve starostovském křesle Chotusic tak už je od roku 2006.

Za tu dobu přišla prý chvíle, kdy už nechtěla pokračovat, jen jednou. „Bylo to docela nedávno, ale jdu do toho znovu. Po čtyřech letech trvání mandátu člověk řadu věcí nedotáhne do konce. Cítím zodpovědnost za to, aby běžely dál, rozvíjely se a projekty neusnuly. V Chotusicích jsou to konkrétně opravy komunikací, které nás čekají,“ doplnila Ludmila Zimová Lehetová.

Zavedené tváře jsou i ve městech Kutnohorska. Přímo v Kutné Hoře se sice starostové střídají (ten současný, Josef Viktora, nastoupil teprve loni v prosinci a teď chce své křeslo obhájit), to ale neznamená, že v dalších městech to není jinak. Potřetí se tak o post starosty bude ucházet současný starosta Čáslavi Jaromír Strnad, který je s místní komunální politikou spojen dlouhých 16 let. Ve Zruči nad Sázavou pak je už 13 let Martin Hujer.