Chovatelé koní na tuto poptávku velmi čile odpovídají a stávají se součástí turistického průmyslu. Koně půjčují, organizují vyjížďky do krajiny či pořádají kurzy jezdectví. Na vzestupu je také takzvaná hipoturistika, jinými slovy cestování koňmo po značených koňských stezkách. Ty ale na Kutnohorsku zatím chybí.

První by měla vést přes území obce Kozohlody a napojit se na takzvanou páteřní cestu, která protíná celou Českou republiku. Vyznavači jízdy na koni se tak zatím musí spokojit s kratšími vyjížďkami.

K turistice je nutný vhodný kůň

Služby tohoto agroturistického charakteru poskytuje například sdružení Dítě a kůň z Miskovic. „Nabízíme například vyjížďky s doprovodem. Jezdíme směrem na Vysokou, se zdatnějšími jezdci zase kolem Kutné Hory,“ řekla Ivana Hudcová ze sdružení Dítě a kůň, provozujícího v Miskovicích také hipoterapii. Lidé však podle jejích slov mají velký zájem rovněž o kurzy jezdectví, nikoliv pouze o občasné projížďky.

Velmi důležité je, aby stáj, ve které se rozhodnou lidé jezdit, disponovala spolehlivými koňmi. „Začátečníci musí jezdit na vhodných koních. Musí jít hlavně o klidná, nelekavá zvířata, takzvané školní koně“ upřesnila Hudcová. A lidí, kteří se přes občasné placené vyjížďky dostanou až k pravidelnému ježdění, stále přibývá. „Poprvé jsem byla jezdit na doporučení svého lékaře a začalo mě to bavit. Jezdím už také na pravidelné tréninky. Kolo už mě prostě přestalo bavit,“ poznamenala Anežka Bínová.

Nemuselo by to však trvat dlouhou dobu a na Kutnohorsku by mohl vzniknout další úsek koňské stezky a nabídnout tak zdejším rekreačním i sportovním „koňákům“i dosud chybějící hipoturistiku.

Podle informací Radka Tvrdíka, manažera občanského sdružení Místní akční skupina Lípa pro venkov, totiž ještě tento podzim požádá sdružení, s největší pravděpodobností u Středočeského kraje, o finanční dotaci, která by vznik hipostezky spojující stezky v Železných horách a na Kutnohorsku umožnila.