„Budeme nabízet službu rodinám, které budou potřebovat zajistit seniora, který je sám doma, oni musí do práce a nechtějí ho dávat do domova důchodců. Budou mít tak možnost ho k nám umístit a to od sedmi ráno až do čtyř či pěti hodin odpoledne, podle dohody. Buďto nám ho přivezou, a nebo si pro něj dojedeme," říká sociální pracovnice Iva Růžičková.

Cílem centra je 
i sblížit generace

Z jejích slov vyplývá, že se o staré lidi budou starat místní sociální pracovnice, které zajistí stravu, dohlédnou na osobní hygienu i další nezbytné denní úkony. I sami senioři si ale budou moci udělat kávu či si jít po obědě lehnout, vše bude záležet pouze na jejich vitalitě a schopnostech.
Čekají je také různé vzdělávací či volnočasové aktivity. „Budou tady možnosti kurzů aktivit od trénování paměti, televize až po počítačový koutek, prostě podle zájmu každého z nich," dodává Růžičková.
Senioři tak budou mít možnost se setkávat se svými vrstevníky, ale nejenom s nimi, centrum si za cíl bere i práci s mezigeneračními problémy. „Naše aktivity jsou zvláštní v tom, že když se staví nějaká služba, tak se staví buď pro děti, nebo pro maminky s dětmi, a nebo pro seniory. My bychom to rádi spojili a překonali mezigenerační mosty. Dopoledne by prostor sloužil jako denní centrum pro seniory a v odpoledních hodinách jako kluby, kde by se generace setkávaly," vysvětluje Slávka Kunášková vedoucí střediska Duhové atrium.
„Za chvíli mi bude osmdesát čtyři let, bydlím v bytě 3+1 sama, dědeček zemřel před šestnácti lety, a tak nyní budu mít kam chodit si popovídat," řekla při slavnostním otevření seniorka Zdeňka Borecká.

Čtyři roky stavby

Vytvoření centra trvalo roky a neobešlo se bez práce desítek lidí i sponzorů. „Přístavbu jsme stavěli čtyři roky a částka byla dva a půl milionu korun. Peníze šly hlavně z Tříkrálové sbírky, kdy poslední čtyři roky šla část výtěžku na vybudování centra," uzavřela Slavka Ku᠆nášková.