VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na narozeninovém dortu mají stodvacítku

ROHOZEC - Stodvacáté výročí si letos připíšou rohozečtí dobrovolní hasiči. A trochu z historie i současnosti tohoto sboru přiblížil místní kronikář.

21.7.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Marek Cholewa

K prvnímu zásahu vyjeli v roce 1889

Sbor měl 19 členů a hned byla zakoupena stříkačka, která je dnes skutečným historickým unikátem a jediným svědkem té dávné doby vzniku spolku. V roce 1889 byl zaznamenán první zásah ke dvěma požárům, vystoupení na župním sjezdu v Chotusicích a uspořádání dvou plesů. Doba devadesátých let byla dějištěm politického zápasu našeho národa, hasičstvo se stává nositelem národních ideí občanstvo tak záhy poznává, jak mocnou záštitu ve sborech má a jejich práci vděčně oceňuje.

Dvacáté výročí sboru v roce 1907 je oslaveno župním sjezdem za účasti 30 sborů s 264 krojovanými členy. První světová válka přerušila život sboru na celá 4 léta a na počátku roku 1919 měl sbor 20 členů. V průběhu let střídali se ve funkcích starostové i velitelé. Vzpomeňme jen pana Josefa Vojáčka č. 61 Emanuela Loveckého, Jana Míči, Jaromíra Vokřála a řady dalších obětaných členů.

Zmodernizovali vybavení

Velký rozvoj automobilismu zavdal podnět k zakoupení automobilové stříkačky. Stalo se tak v roce 1930, kdy na starší osobní auto byla namontována firmou Sigmunat pumpa za cenu 50.000 Kč, která byla uhrazena z výtěžku honitby, z příspěvku obce a subvence ústředí hasičstva.

Účastnili se velkých oslav

Vliv sokolských sletů byl patrný i mezi hasiči, kteří na příklad v roce 1934 nacvičovali prostná se sekyrkami a žebříky. V témže roce byl založen i ženský odbor 6ti žen. 7. března 1935 v rámci oslav 85 let presidenta T. G. Masaryka byly ve všech sborech republiky zapáleny oslavné oh〜ně a v Rohozci se zúčastnili všichni občané. Ve všech letech od svého vzniku se sbor zúčastňoval či sám pořádal různá cvičení, župní sjezdy, veřejná cvičení, plesy i kulturní akce a spolu se Sokolem byl aktivní složkou obce.

Při oslavách 50. výročí byli za dlouholetou činnost oceněni Josef Holeček (za 50 let), Jan Míča (40 let) a Josef Rajchl (40let). Zlomové datum 15. března 1939 utlumilo činnost sboru opět na dlouhých 6 let a krátce po válce po roce 1948 násilná kolektivizace vesnic utlumila elán jejich obyvatel, což je patrné i v hasičské kronice, kde záznamy od roku 1939 – 1986 chybí a pamětníků až mnoho nezbývá.

Oslavy 100. výročí ve dnech 28. – 30. srpna 1987 byly velmi zdařilé se soutěžícími okolních sborů, taneční zábavou i slavnostní schůzí. Předsedou Svazu požární ochrany (tak se spolek nazýval) byl Vladimír Bíža, později Josef Veselý.

Z požárníků se stali opět hasiči

V roce 1989 došlo u nás k významné politické změně a ta přinesla nové naděje pro spolkovou činnost. Z požárníků jsou opět hasiči a Rohozec je opět samosprávnou obcí. V současnosti má sbor více jak 50 členů, výrazně se omlazuje, modernizuje, věnuje se zejména prevenci, výcviku, údržbě techniky, společenským akcím i pomoci své obci při ochraně i údržbě majetku.

Slova díků budou vyřčena

V jubilejní den patří poděkování všem aktivním členům mladým i dříve narozeným, obecnímu zastupitelstvu v čele se starostou Janem Kramářem i všem občanům. Máme rádi svoji obec, náš Rohozec, máme rádi náš hasičský spolek a těšíme se, že to dnes společně s Vámi oslavíme.

21.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Středočeský kraj se prezentoval na veletrhu cestovního ruchu na Výstavišti v Pražských Holešovicích.  Mezi pozvanými hosty na krajském stánku nechyběla Gabriela Novotná a Lukáš Kvapil – oba známí účastí v Rallye Dakar.
114

Středočeši nabídli adrenalin pro každého i ten zprostředkovaný z Dakaru

Hasičský ples ve Vlastějovicích.
85

OBRAZEM: Hasiči tančili ve Vlastějovicích

OBRAZEM: Sokolovnu zaplnily masky

Kácov - Sport tuto sobotu v kácovské sokolovně vystřídala zábava. Hasiči zde pořádali tradiční karnevaly. Nejprve odpoledne zaplnily sál děti a sešlo se jich opět více než stovka, program pro ně připravila agentura Fun Activity. Odpoledne plné tance, her a soutěží pobavilo všechny přítomné.

Budoucí Sáblíková? Brichová na olympiádě mládeže čtyřikrát zlatá

Kutná Hora /ROZHOVOR/ – V lednu se uskutečnila zimní Olympiáda dětí a mládeže. Kutnou Horu i kraj skvěle reprezentovala třináctiletá hokejistka Sršňů Natálie Brichová, která chodí na Základní školu TGM v Kutné Hoře.

Další medaile! Bronz pro Erbanovou, vybojovala ho ve sprintu na 500 metrů

Na nejkratší rychlobruslařské trati, sprintu na 500 metrů, vybojovala česká jezdkyně Karolína Erbanová bronzovou medaili! Lepší byla pouze zlatá Japonka Nao Kodairaová a stříbrná Korejka I Sang-Hwa.

O prohře Sršňů s Velkými Popovicemi rozhodly tři slepené góly

Velké Popovice - V posledním kole krajské hokejové ligy zavítali kutnohorští Sršni do Velkých Popovic. Pro Kutnou Horu bylo utkání testem před baráží, ve které budou bojovat o setrvání v soutěži. Svěřenci Stanislava Bednáře domácím vzdorovali do 50. minuty, pak ale v rozmezí tří minut třikrát inkasovali a prohráli 3:6. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT