Právě fotografie její dcery měly být nástrojem k jejímu vydírání. Přes pocity nechutě a zklamání, je rozhodnuta ve vysoké politice nadále působit.

Co pro vás osobně znamená kauza Morava?

V osobní rovině je to samozřejmě velké zklamání z člověka, od kterého bych to nečekala. Pro dceru to byla velmi nepříjemná zkušenost. Pociťuji nějak celkovou nechuť, pachuť z politického života. V politické rovině je pro mě zcela nepřijatelné, jestli se něco podobného děje mezi politickými partnery.

Jaký byl váš vztah k poslanci Janu Moravovi?

O to je to smutnější, právě že jsem s tím člověkem spolupracovala v kulturním a školském výboru a naše vztahy byly velmi dobré. Jeho bych nepodezírala z něčeho nekalého. Důvěřovala jsem mu. Dokázal se tvářit natolik příjemně, že člověk nabyl dojmu, že mu může věřit.

Zažila jste asi velké zklamání…

Mám teď pocit, jako by mi vykradli byt a nevím, co z nějještě zmizelo. Byla jsem úplně šokovaná, že člověka může někdo takhle podvést a že jsem na to nepřišla. Měla jsem na sebe vztek, ale když ty praktiky nemám zažité, tak je neočekávám ani od těch druhých. Asi proto jsem tak naletěla.

Věříte vysvětlení, že bylo jeho záměrem pouze odhalit nekalé praktiky v politice?

On to podává jako svoji sólo akci, ale tomu prostě nevěřím. Není to ten typ člověka, který by si pro sebe dělal nějakou kroniku. Získané informace určitě používal, šly dál a jsem přesvědčená, že v tom určitě nejel sám. Dokonce jsem od něj jednou dostala zvláštní esemesku, ve které mi napsal: „Mám tě na starosti,“ nerozuměla jsem a zeptala se, co to znamená, ale on jen odpověděl, že to byl vtip. Teď, když nad podobnými událostmi přemýšlím, vzpomínám na to, jací se kolem mne občas točili lidé, se mi to začíná skládat dohromady. Nakonec, nebude to asi jen případ pana Moravy. S takovým začátkem politické kariéry jsem ale opravdu nepočítala.

Tušíte, jaké bude mít celá aféra politické rozuzlení?

Máme-li spolupracovat s takovým koaličním partnerem, který používá praktiky typu Morava, tak je to pro některé neúnosné. Důležité, ale je aby se celý ten případ vyšetřil, ať to neskončí jen odchodem poslance Moravy ze sněmovny a všechno poběží dál. Já bych předpokládala, že to Jan Morava nevezme všechno jen na sebe a řekne, pro koho pracoval a komu ty informace sloužily, ale to se zřejmě nedá očekávat.

Jednalo se o tom na koaliční úrovni?

V rámci vládní koalice se o tom nemluvilo. Koalice se k tomu nesešla, i když jsme to požadovali. Věra Jakubková žádá vytvoření koaliční komise, opozice zase vytvoření komise parlamentní. Já si zatím nedokážu si představit, na jaké bázi by se to mělo řešit. Zatím jsem k tomu přistupovala velmi osobně, ale rozhodně si myslím, že by to nemělo zůstat bez povšimnutí a bez vyšetření.

Změnila aféra vaše politické plány do budoucna?

Samozřejmě, že to člověka na čas odradí a nechce nic podobného zase zažít. Na druhou stranu za mnou stojí tolik bezvadných lidí, že jim nemůžu jednoduše říct odcházím, zůstaňte si tady sami. Musím teď najít nějakou cestu, která pro mě bude přijatelná. Nechtěla bych z politiky zmizet úplně, protože zkušenosti, které jsem získala během dvou let v parlamentu bych chtěla zúročit. Chci se určitě vrátit do komunální politiky, do Kutné Hory. Jestli budu kandidovat do parlamentu, to ještě nevím, možná mě potkají ještě horší věci, po kterých si řeknu, že už nikdy. Možná že si naopak řeknu, dobře, byla tam spousta černých skvrn, ale má to cenu. Teď se hodlám soustředit na kulturu a zdravotnictví. Když po mně zůstane v parlamentu zelená stopa, budu mít pocit, že jsem tam nebyla nadarmo.