Zkušenost s rozvodem má i čtyřicetiletá Jana z Kutné Hory. „Po dvaceti letech se s manželem rozvadíme. Soudní stání budeme mít zhruba do měsíce,“ uvedla Jana. Podle jejich slov si s manželem již delší dobu nerozuměla. „Brala jsem ohled především na děti, když byly malé. Teď už jsou dospělé a tak to pro ně už nebude takový šok,“ dodala Jana.
Psychická zátěž, spory o peníze a majetek. To vše často provází rozvod. Podle psychologů se jedná o druhou nejstresovější situaci v životě. Dnešním trendem mladých je život s partnerem bez oddacího listu takzvaně život na psí knížku a asi dělají dobře, protože si ušetří pozdější problém s rozvodem. „Většina mých kamarádů a kamarádek, co znám se rozvedli v roce 2006,“ uvedl Pavel Novotný z Čáslavi. „Šestka však nemá na rozvodovost vliv, toto číslo řeší mezilidské vztahy,“ prozradila kartářka Renáta Procházková z Nebovid.
K nepatrnému nárustu rozvodů došlo v tomto roce. „V roce 2007 bylo u kutnohorského soudu 247 rozvodů. V roce 2006 bylo rozvodů 217,“ uvedl mluvčí kutnohorského soudu Milan Závurka. Podle jeho slov jsou nejčastější důvody rozvodů uváděny: rozdíl povah a zájmů či vzájemné odcizení. „Stále více, zhruba z jedné poloviny, se však využívá takzvaného zkrácené možnosti rozvodu, kdy se nemusí žádné důvody uvádět,“ dodal Závurka.
„Rozchod rodičů má na psychiku dítěte velký vliv. Zvlášť v útlém věku, kdy psychika je velmi křehká a labilní,“ uvedla ředitelka příspěvkové organizace Mateřské školy Kutná Hora Jana Procházková s tím, že rozchodem rodičů se hroutí společný život, dítě zůstává v péči jednoho z rodičů, obvykle matky.
Od té doby se s otcem vídá jen omezeně. Do života jim vstupuje nový partner některého z rodičů. Malé dítě neumí sdělit své obavy a starosti, zvláště když se rozchod neobejde bez hádek a sporů mezi rodiči. Dítě miluje oba stejně a díky tomu, že jednoho z nich ztrácí, ztrácí i klid a jistoty, které dosud mělo. „Z praxe jsou známy případy, že se objeví různé neurózy například koktavost, zadrhávání řeči, noční děsy, pomočování. Z veselých dětí se stanou zakřiknuté, plačtivé, bojí se ráno v mateřské škole odloučit od maminky z obavy, že je odpoledne nevyzvedne ze školky,“ uvedla Jana Procházková. Mnohdy děti nesou důsledky rozchodu rodičů v sobě celý život.
V dnešní době, kdy mladí žijí s přítelem či přítelkyní bez oddacího listu nebo se po několika letech rozvedou, existují i vyjímky a rozvést je nenapadne ani po šedesátiletém svazku manželství. Tak jako například Hana Rajchmanová z Kutné Hory. A jaký je recept na dlouhé manželství?
Člověk musí být především trpělivý a záleží na obou. „Občas jsme se také pohádali, jako každý člověk, ale nikdy jsem nepomyslela na to, že bych se rozvedla,“ uvedla osmdesátiletá Rajchmanová, matka třech dětí. Ta se svým manželem, kterému je 85 let oslaví zlatou svatbu. „V rodinném kruhu oslavíme 5. června šedesát let trvání našeho manželství,“ řekla Rajchmanová.
Většina mladých však v manželství nevydrží ani pět let jako Jitka z Čáslavi. „S manželem jsem se rozešla po pěti letech, když jsem mu odhalila nevěru,“ vzpomíná na svůj rozchod s manželem Jitka z Čáslavi s tím, že je však ráda, že už to má za sebou. „Zhubla jsem tenkrát nejméně deset kilo a rozvod byl pro mě velmi stresující záležitost. Jelikož jsem s s bývalým manželem neměla děti, bylo to snad jednodušší, ale boj o společný majetek byl těžký,“ přiznává sedmadvacetiletá Jitka.