Stanovenou rychlost loni překročilo v Kutné Hoře i dalších více než devět tisíc řidičů. Ke třem úsekovým radarům se letos přidá ještě měření strážníky na různých místech, o kterém se řidiči dozvědí předem.

V Kutné Hoře jsou v současné době tři úsekové radary, které zachycují rychlost projíždějících vozidel - a příliš rychlé řidiče pak úředníci pokutují. Nacházejí se v Novodvorské ulici v Malíně, v Kolínské na Kaňku a v Kouřimské u polikliniky.

Na měření strážníky upozorní řidiče předem

Na základě měření trojice kutnohorských úsekových radarů bylo v minulém roce zdokumentováno 9059 přestupků. Více než poloviny z nich, 4951, se dopustili řidiči na Kaňku, kudy projíždí nejvíce vozidel. Následovaly Žižkov s 2747 přestupky a Malín s 1361 přestupkem. Nejvyšší radarem naměřená rychlost byla v minulém roce 100 kilometrů v hodině, nešlo ale o rekord. V roce 2022 jel totiž jeden ze řidičů městem rychleji než na dálnici, dosáhl 133 kilometrů v hodině.

Na pokutách bylo vybráno téměř sedm milionů korun. U pokut uhrazených po výzvách, což je první fáze řešení přestupku, šlo o 4,3 milionu korun, ve správním řízení následujícím po nezaplacení výzvy přibyla částku zhruba 2,7 milionu. Jak Deníku potvrdil starosta města Lukáš Seifert (ODS), s dalšími represivními radary Kutná Hora nepočítá. Měřit a pokutovat se ale bude i v dalších lokalitách. „Připravujeme kampaň s městskou policií, kdy bude docházet po avízu k represivnímu měření ve vybraných místech,“ uvedl starosta a upřesnil, že půjde o místa, kde se pohybuje hodně dětí i dospělých chodců.

Peníze z pokut jdou na dopravní infrastrukturu

Kam v Kutné Hoře plynou miliony z pokut za rychlost? „Utržené peníze jsou příjmem městského rozpočtu. Jsou využívány na dopravní infrastrukturu,“ vysvětlil Seifert. Hlavní úlohou radarů ale zůstává stabilizace rychlosti ve městě, k čemuž podle starosty dochází v rámci všech měřených úseků. V Kutné Hoře se nachází i jeden preventivní informační panel, zobrazující na displeji rychlost projíždějícího vozidla a při jejím překročení i státní poznávací značku. „Do budoucna se chystá posílení sítě informativních radarů,“ připomněl kutnohorský starosta.