VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šampionát hříbat: Nepoměřice navštívili potomci slavných

Nepoměřice – V promenádu ošerpovaných hříbat se v neděli proměnila louka za fotbalovým hřištěm v Nepoměřicích. Konal se zde totiž historicky teprve druhý oficiální český Šampionát hříbat. Přehlídka určená chovatelům koní, kteří, mimo jiné, chtějí ohodnotit svého koně již v raném věku. Šampionát i podruhé zorganizoval místní hřebčín Maksa.

5.8.2013
SDÍLEJ:

Šampionát hříbat v Nepoměřicích. 4.8.2013Foto: DENÍK/ Martin Vaněk

„Je to akce, která se pořádá všude na světě, jen tady chyběla. My jsme takoví průkopníci," řekla ředitelka šampionátu Šárka Votavová. Ačkoliv se jedná již o pátý ročník, ten první oficiální, zaštítěný Svazem chovatelů českého teplokrevníka, se konal loni právě v Nepoměřicích.

„Od letošního roku se již konají kvalifikační kola i v jiných krajích a okresech," dodala Votavová.

A co je hlavním účelem přehlídky hříbat? „Hodnocením se zvyšuje cena koně. Chovatelé také sledují produkci plemeníků a mají ideální šanci jejich srovnání. Aby bylo co nejlepší, konají se šampionáty i v jiných oblastech," konstatovala ředitelka nepoměřického šampionátu.

Podobné přehlídky přímo souvisí s pozvolnou profesionalizací chovu koní v České republice. Chovatelé již podle Votavové nejsou závislí jen na plemenných hřebcích v nejbližším okolí, ale nechávají si připouštět koně hřebci z celého světa. Hledají co nejkvalitnější zvířata, ať už se jedná o dostihy, skoky nebo drezuru.

„Myslím, že chov koní má stoupající tendenci. Lidé do něj začali více investovat. Koně už nechovají jen doma na zahrádce, ale za nějakým účelem," poznamenala Šárka Votavová.

Program Šampionátu hříbat v Nepoměřicích nabídl přehlídku hříbat anglického plnokrevníka, méně obvyklých plemen a českého teplokrevníka, která byla vrcholem soutěžního dne. Úspěšná hříbata totiž postoupila do finále, které se bude konat v září ve Zduchovicích.

„U hříbat byl hodnocen zejména exteriér a mechanika pohybu. Předváděna jsou v kroku a v klusu," podotkla Šárka Votavová.
V kategorii Českých teplokrevníků nakonec v silné konkurenci zvítězila mezi klisničkami Ultima z chovu Martiny Filípkové z Řitky a mezi hřebečky Prime –T z chovu Zuzany Pavlíkové.

Hřebčín Maksa
Během dne si návštěvníci mohli prohlédnout areál hřebčína Maksa v Nepoměřicích. V hřebčínu je ustájeno přibližně padesát koní. A rozhodně nejde o „bezejmenné" stádo. Jednou z klisen je například matka vítězky Velké pardubické Sixteen Semantica.
V rámci šampionátu byli předvedení také úspěšní plemenní hřebci, kteří v Nepoměřicích působí.

Jak se hodnotí hříbě
Veselý Valentýn, anglický plnokrevník, majitelé Jaroslav Šimek a Ivana Šimková
„Jednoznačně nejlepší předvedené hříbě co do kondice, tak vzrůstu a exteriéru. Je to naprosto typické plnokrevné hříbě souladných tělesných tvarů a výborné muskulatury. Obdržel od komise za exteriér známku devět. Co se týče mechaniky pohybu, hřebeček se pohybuje lehce, kmihuplně s dobrým vznosem a prostorem, a obdržel známku osm celých pět. Impozantní hříbě, za které by se nemusel stydět žádný západní, případně britský hřebčín. Veselý Valentýn je kombinace vynikající americké plnokrevné krve a původní, kvalitní, u nás domestikované rodiny. Klisna Vaharia, tedy maminka, je z chovu Equi Bořeň – Svinčice, což byl prominentní severočeský plnokrevný hřebčín. Její otec Harlow k nám byl dovezen ještě za dob totality a byl zakoupen za tehdy velmi astronomickou cenu tří a půl milionů korun. Rovněž tak Grandchant, otec matky Vaharie Valgreny, který byl čtvrtý ve Velké ceně Vítězného oblouku, byl zakoupen tehdy ve Francii panem Jaroslavem Podolánem za pět milionů korun. Oba, Harlow i Grandchant dali skvělé parkurové koně. A ani v plnokrevném chovu se neztratili." Jan Chýle, komentátor Šampionátu hříbat a předseda odborné komise


Autor: Martin Vaněk

5.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Druhý den voleb do poslanecké sněmovny - Chotouň
110

Střední Čechy: Máme celkem 26 poslanců

Hnutí ANO slaví vítězství ve volbách.
110

Ano? Ano. I když všichni říkáme, že ne

Čáslav vyšla s Velkými Popovicemi bodově i střelecky naprázdno

Čáslav /FOTOGALERIE/ - K dalšímu zápasu krajské ligy vyjeli v neděli na domácím ledě hokejisté Čáslavi. Jejich soupeřem byl Slavoj Velké Popovice. Čáslav v utkání několikrát nastřelila tyč, ale kotouč za záda brankáře Lorence nedostala a prohrála 0:4.

Stavebním záměrům v blízkosti obcí vystavila místní referenda stopku

Velké Přílepy – Nechceme, nechceme. Shodné odpovědi poskytli svým radnicím obyvatelé dvou obcí v blízkosti metropole, kteří v referendech se závazným výsledkem konaných souběžně s parlamentárními volbami dostali příležitost vyjádřit se k zamýšleným stavebním záměrům. A nezůstalo to bez ohlasu, který ještě může mít dohru.

Kostel v Bohdanči má novou fresku

Bohdaneč /FOTOGALERIE, AUDIO/ - Přičiněním Jana Mičánka dostal kostel v Bohdanči novou tvář. Po podrobném průzkumu specialistů v různých oborech byly objeveny nové skutečnosti týkající se kostela.

Příznivci rybích specialit si měli v Kácově z čeho vybírat

Kácov /FOTOGALERIE/ - Místní členové Petrova cechu pro zájemce připravili rybářské slavnosti na svém rybochovném zařízení v Račíněvsi. Návštěvníci měli na výběr mnoho lahůdek připravených z ryb. Uzený kapr a pstruh, smažené ryby nebo třeba rybí karbanátek. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení