První sbírka letců pro nemocnici


Dárkový šek na třicet jedna tisíc korun převzal ředitel nemocnice před vzorně nastoupenou jednotkou. „Každý pilot se sice nemocnici rád vyhne, jsme však čáslavská základna, a proto jsem se rozhodl, že by bylo dobré symbolicky pomoci také místní nemocnici,“ uvedl velitel základny. „Jinak se každoročně koná sbírka pro Diakonii Marta v Čáslavi a pro děti z Dětského domova v Sázavě. Sbírka pro nemocnici je novinkou, chceme ve spolupráci se zdravotnickýcm zařízením i nadále pokračovat,“ doplnil Mikulenka.

Kromě slov díků ředitel nemocnice Martin Novák sdělil také využití finančního obnosu. „Peníze jsou určeny na technické vybavení dětského oddělení. Konkrétně na nákup speciálních dětských matrací,“ upřesnil Novák.

Přispěli, i když přijdou o místo

Podle slov některých členů základny je skutek i výše vybrané částky o to chvályhodnější, že se zde v brzké době chystá masivní propouštění. „V říjnu bude zrušeno kolem dvě stě padesáti pracovních míst. Lidé mají své závazky a přes nejistotu, která na ně padla, se rozhodli přispět ve sbírce,“ vyjádřil se pochvalně vrchní praporčík Michal Šašma. „Své sehrálo zcela jistě také to, že mnoho zaměstnanců základny má malé děti – a do nemocnice s nimi prostě občas musí,“ dodal.

Dětskému oddělení v kutnohorské nemocnici by před zavřením zřejmě nestačila ani sbírka v celých vzdušných silách Severoatlantické aliance, a tak malí pacienti musí od léta jezdit právě do Čáslavi. Teď se mohou těšit na komfortnější ležení.