VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sbor Tyl oslaví výročí koncertem s Hradišťanem

Kutná Hora - Učitelský smíšený pěvecký sbor Tyl vystoupí již tuto sobotu 7. května od 18 hodin v kutnohorském kostele svatého Jakuba společně s Hradišťanem, Jiřím Pavlicou a Kutnohorským komorním orchestrem. Jedná se o výroční koncert, který se uskuteční v rámci oslav 170 let českého sborového zpěvu v Kutné Hoře.

3.5.2016
SDÍLEJ:

Sbor Tyl oslaví výročí koncertem s HradišťanemFoto: Deník/Diana Kovandová

V současné době je vše připraveno a dolaďují se pouze detaily koncertu, který se nezadržitelně blíží. Na pravidelných čtvrtečních zkouškách, které probíhají ve Spolkovém domě, panuje skvělá atmosféra a celý sbor se na speciální vystoupení těší. „Spolupráce tří hudebních těles je náročnější a navíc se na společné zkoušce s Hradišťanem setkáme až odpoledne před koncertem. Hradišťan je však špičkové umělecké seskupení, a tak žádné problémy nečekáme," řekla předsedkyně sboru Zdeňka Málková.

USPS Tyl věnoval a věnuje koncertu mimořádnou pozornost. Přípravy zahájili členové sboru na podzim loňského roku na soustředění na Doubravce. „Moc se těšíme. S panem Pavlicou jsme měli možnost se setkat již před dvěma lety při provedení jeho Missy Brevis v Kutné Hoře. Ale že budeme vystupovat společně, to překonalo všechna naše očekávání," poznamenala předsedkyně.

Chystaný koncert není výjimečný pouze svým obsazením, ale i dalším posláním. Během něj bude oficiálně zahájena veřejná sbírka na pořízení nového zvonu pro kostel svatého Jakuba.

O sobotní vystoupení sboru a jeho hostů je veliký zájem. Bylo možné zakoupit vstupenky pouze k sezení a ty jsou nyní již vyprodané. „Koncert bude poměrně dlouhý, bylo by náročné vydržet stát. A přecházení by zas rušilo ostatní posluchače," dodala Málková.

Kdo si ale nestihl koupit lístky na sobotní vystoupení, nemusí zoufat. Brzy dostane další možnost si sbor poslechnout. V rámci oslav výročí je již nyní v plánu další velký koncert. Ten se uskuteční 3. září a zazní při něm Dvořákova Mše D Dur. „ Jde o náročnou skladbu. Proto příprava na oba koncerty probíhá zároveň," dodala Málková. Provedení Dvořákovy Lužanské se uskuteční v rámci Ortenovy Kutné Hory v chrámu svaté Barbory, kam zavítá Filharmonie Hradec Králové pod vedením Jiřího Havlíka.

Vážím si velké vstřícnosti a srdečnosti Jiřího Pavlici

Kutná Hora - Učitelský smíšený pěvecký sbor Tyl vede od roku 1993 Zdeněk Licek.

Kdo s nápadem oslovit Hradišťan a Jiřího Pavlicu přišel? Jak dlouho se koncert plánoval dopředu?

S nápadem jsem přišel já, výročí sboru jsem plánoval dlouho dopředu, přibližně dva roky. Když totiž chcete oslovit ohledně spolupráce nějaká profesionální tělesa, tak samozřejmě respektujete nutnost včasného plánování. Musím říci, že si tímto koncertem tak trochu plním jeden ze svých snů. Tvorbu Hradišťanu a Jiřího Pavlici znám hlavně zprostředkovaně jako posluchač. Vyměnit si ale tuto roli za roli spoluúčinkujícího je hodně lákavá záležitost.

Jak probíhalo oslovení účinkujících?

Nejprve jsem se rozhodl, že zkusím oslovení formou emailu. Vše však proběhlo mnohem lépe a zcela neformálně. Před dvěma lety v dubnu v rámci Probouzení Kutné Hory jsme zazpívali společně s Městskou hudbou Františka Kmocha z Kolína v chrámu svaté Barbory Malou mši od Jiřího Pavlici za jeho osobní účasti. Po skončení koncertu jsem se osmělil, pana Pavlicu seznámil s plány na oslavu existence našeho pěveckého sboru a poprosil o spolupráci. Vedli jsme spolu úžasný, asi půlhodinový rozhovor, ve kterém se to mimo jiné v hrubých rysech „upeklo".

Prozradíte, co na květnovém koncertu zazní?

Několik skladeb v podání oslavujícího USPS Tyl, potom známé melodie v podání Hradišťanu, některé z nich za účasti našeho sboru a Kutnohorského komorního orchestru. Nebudou chybět nádherné texty Jana Skácela, písně, jako Modlitba za vodu, Kamínek na dlani, Andělé boží, Vstávej aleluja, dvě části z již zmíněné Missy brevis a další.

Kdy jste začali s přípravami?

V kontextu s dalším chystaným koncertním repertoirem v roce našich oslav postupně od chvíle, kdyjsme dostali notový materiál od Hradišťanu. S panem Pavlicou jsme poskládali dohromady celou dramaturgii koncertu.

Na co se mohou návštěvníci koncertu těšit?

Mohou se těšit přibližně na dvě hodiny živé hudby. Bude to specifický koncert, i když někteří posluchači nebudou slyšet Hradišťan poprvé. Před lety byl Chrámu svaté Barbory, nedávno byl v Kolíně i Čáslavi. Koncert bude jedním z vrcholů našeho pěveckého snažení a je to pro nás i velká odměna. Přeji si, aby stejné potěšení, které my účinkující prožíváme již nyní, prožili i posluchači.

Jaké máte před nadcházejícím koncertem pocity?

Pocity mám radostné, ale i zavazující. Člověk si plně uvědomuje zodpovědnost. Každý soubor musí být vzorně připravený. Je to styl práce, kdy se všichni musí spolehnout na jednu „ostrou" zkoušku před koncertem. Musíme být dobře připraveni, proto intenzivně pracujeme a zpíváme. Koncert bude mít trochu jinou strukturu než obvykle. Půjde o takový hudební rozhovor všech tří účinkujících souborů, inspirovaný hloubkou poetického obsahu jednotlivých skladeb.

Jak často nyní nacvičujete?

Zkoušíme pravidelně ve čtvrtek. Samozřejmě tomu předcházela soustředění a prodloužené zkoušky. Nyní už dolaďujeme program a těšíme se na sobotu.

Jak hodnotíte samotnou spolupráci s Hradišťanem a Jiřím Pavlicou?

Nemám moc rád, když se s někým, s kým spolupracuji, setkám až na zkoušce před koncertem a poté na samotném jevišti. Vážím si velké vstřícnosti, srdečnosti a ryzího „ člověčenství" Jiřího Pavlici, díky čemuž jsem strávil jedno krásné sobotní odpoledne u něj doma. Dávali jsme dohromady dramaturgii koncertu, bavili se o životě, mohli se trochu více poznat. Bylo to naprosto nepřenositelné. Také jsem trochu „ nasál" prostředí, ve kterém komponuje a tvoří. Je to takový ten rozměr, který ničím nenahradíte. Jsem za tuto skutečnost velmi vděčný a moc se těším na opětovné shledání.

Autor: Diana Kovandová

3.5.2016
SDÍLEJ:
Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Ilustrační foto.
44

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Brankář Sršňů David Jelínek: Klíčový byl náš třetí gól

Kutná Hora - Hokejové derby v rámci krajské ligy mužů zvládla lépe Kutná Hora, která porazila Čáslav 4:1. Jedním z hrdinů zápasu byl kutnohorský brankář David Jelínek, který za svá záda propustil pouze jednu střelu Čáslavi a výrazně tak přispěl k výhře Sršňů. I proto je borcem víkendu právě brankář Kutné Hory.

OBRAZEM: Na drakiádu v Čáslavi bylo až moc hezky, ale dětem to nevadilo

Čáslav - Jinou formu tréninku si v pondělí 16. října užili malí fotbalisté v Čáslavi. Pohybovou aktivitu na hlavním hřišti si zpestřili pouštěním barevných draků. A že si při tom pěkně zaběhali, počasí totiž bylo téměř jako v létě. I když vítr šetřil svou sílou, dětem to chuť užít si klubovou drakiádu nevzalo. S pomocí šikovných rodičů se bylo na obloze na co dívat.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Chodník pro nevidomé vede do zdi. Schválně

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Při nedávné rekonstrukci vozovky v Masarykově ulici v Kutné Hoře přišly na řadu částečně také chodníky, které ale celková rekonstrukce teprve čeká. Na jednom z nich se ale už teď objevil tak zvaný signální pás pro nevidomé. Vede směrem k budově, kde sídlí kupříkladu hlavní pošta. Na sociálních sítích se rozhořela poměrně živá diskuze o tom, je-li tento pás udělaný správně a není pro nevidomé spíše medvědí službou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení