V současné době má farnost objekt v pronájmu a toalety využívají především návštěvníci zdejší Kostnice. Přímý prodej se ale neuskuteční, rada města na prodej toalet a přilehlého pozemku vyhlásila záměr. Zájemci tak mohou do čtvrtka 9. května na Městský úřad Kutná Hora své záměry posílat. „Prodej budou schvalovat zastupitelé, cena bude vycházet z vypracovaného znaleckého odhadu,“ řekl starosta Kutné Hory Josef Viktora (ANO).

Podle ředitelky organizační složky Římskokatolické farnosti Kutná Hora – Sedlec Radky Krejčí celý záměr na odkoupení toalet vznikl z toho důvodu, že se do tohoto objektu od roku 1996, kdy byly toalety postaveny, v podstatě nijak neinvestovalo. „Toalety navíc byly dimenzovány na trochu jiný turistický ruch, než jakému čelíme nyní,“ uvedla. „Pro dámy máme k dispozici pouze tři kabinky, což při dnešní návštěvnosti bohužel absolutně nestačí,“ doplnila Krejčí.

Kostnice je přitom nejnavštěvovanější památkou ve Středočeském kraji, ročně sem zavítá více než 400 tisíc návštěvníků. „Je tedy nutné toalety rozšířit a rekonstruovat je. Město jsme oslovili s návrhem o odkup a samozřejmě plně respektujeme veškeré procesní kroky, které jsou s případným prodejem spojeny,“ doplnila Krejčí.

Podle ní sedlecká farnost v souvislosti s tímto záměrem počítá s velkou investicí. „V tuto chvíli je jasné, že se nejedná pouze o nákup nemovitosti, ale i o další investice spojené s rozšířením a rozsáhlou rekonstrukcí toalet, tudíž investice budou nemalé. Naším cílem ale je poskytovat kvalitní služby, a to nejen turistům, ale i místním, proto jsme se rozhodli do jednání o odkup vstoupit,“ vysvětlila ředitelka.

Zda-li město nakonec veřejné toalety s pozemkem sedlecké farnosti prodá, by mohlo být jasné po květnovém jednání městských zastupitelů.