Prvním je faksimile zakládací listiny kláštera, která byla sepsána v letech 1142 – 1148, v období po příchodu prvních cisterciáckých mnichů do Sedlce. Druhým je kopie obrazu Panny Marie Bolestné od Mistra Třeboňského oltáře z konce 14. století, který pochází z Církvice u Kutné Hory.

Nejcennějším artefaktem je ovšem uvedená monstrance. Patří mezi čtyři nejvýznamnější památky v ČR, kterými jsou kromě ní korunovační klenoty, relikviář sv. Maura a Závišův Kříž. Jde o bohoslužebný předmět, který slouží k uchování hostie. Nekvašený chléb se během bohoslužby proměnil v tělo Ježíše Krista. 

Podoba Sedlecké monstrance vychází z architektury Petra Parléře. Říká se, že její tvar inspiroval Santiniho při stavbě katedrály. Monstrance je 97 centimetrů vysoká, váží 4,7 kilogramu a byla vyrobena z galvanicky pozlaceného litého stříbra. Odlita byla pravděpodobně roku 1389.

Zdroj: Youtube

Je zajímavé, že se dochovala, protože v době husitských válek husité kostely drancovali. Podle legendy ji mniši zachránili tím, že ji zazdili do štítu katedrály. Když pak šel kutnohorský kat střílet kavky, šípem se omylem trefil do štítu, ze kterého opadla omítka a monstrance tak znovu spatřila světlo světa.

Skutečnost je ale prozaičtější. Během husitských válek byla ukryta na území dnešního Rakouska. Nejstarší dochovaná gotická monstrance na světě je liturgický předmět nevyčíslitelné hodnoty a od roku 2011, kdy se vrátila zpět do Kutné Hory, je právem „magnetem“ pro návštěvníky z Česka i zahraničí!

Sedlecká katedrála přilákala o velikonočních svátcích davy.
Sedlecká katedrála přilákala o velikonočních svátcích davy