„Musí to být někdo, kdo nás bude sjednocovat," míní příbramský starosta Josef Řihák, kterého by někteří spolustraníci rádi viděli jako nového lídra pro podzimní krajské volby. Jiní zase podporují současnou hejtmanku Zuzanou Moravčíkovou. Napětí se přenáší i do debaty o novém předsedovi. „My jednoznačně podporujeme pana Havlíčka, který nebyl spojen s dolejšovsko-rathovským křídlem," zdůraznil čáslavský starosta Jaromír Strnad. Petery si prý váží, ale vadí mu, že bývá spojován s lidmi kolem Dolejše. „Miloše Peteru tlačí dolejšovsko-rathovská parta," hovoří podobně hejtmančin náměstek pro dopravu Robin Povšík.

Možnost, že by volební lídr byl současně novým předsedou, se středočeským sociálním demokratům příliš nezamlouvá. „Tyto funkce by měly být oddělené," soudí Řihák. Podobný názor má i Povšík. „Někdy je to možné, ale v tuto chvíli na to ta konstelace asi není. Paní Moravčíková není typ stranického funkcionáře, který by se vyžíval v různých vyjednáváních," podotkl. Strnad si myslí, že obě funkce by mohl zvládat například poslanec Milan Urban, jeho nominace ale podle něj není průchodná.

Kutnohorští sociální prosazují jako volebního lídra hejtmanku Moravčíkovou, která je v Kutné Hoře opoziční zastupitelkou. „Já osobně si ale myslím, že pro samotný výsledek krajských voleb by byl ideální Milan Urban. Ten by podle mě přitáhl hlasů nejvíc," soudí Strnad.

Urban měl v minulosti s Rathem komplikované vztahy a podle Strnada na to kutnohorský region doplácel. O tom, jak jeho neshody s bývalým hejtmanem ovlivnily výši dotací pro Benešovsko, hovořil před časem krajský náměstek pro zdravotnictví Zdeněk Seidl. „Opravy silnic končily v poslední vesničce před Vlašimí, kde bydlím," postěžoval si na důsledky svých sporů s Rathem.

Středočeská ČSSD bude volit nové vedení na mimořádné konferenci 4. července, schvalování nové kandidátky je plánováno 12. července. Do konce tohoto týdne by měly vybrat kandidáty na lídra okresní konference ČSSD. K vyvození odpovědnosti za Rathovu korupční kauzu krajskou ČSSD vyzvalo stranické ústředí.

Policie viní Ratha z přijetí sedmimilionového úplatku. Spolu s ním stíhá dalších sedm lidí, například bývalou ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou či někdejšího poslance Petra Kotta.